еМагазин

Tag : откуп

Бизнис

Намалени откупот и продажбата на земјоделски производи

Редакција
Во второто тримесечје од 2023 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесуваат 3.254.746 илјади денари и во однос на истиот период лани се намалени...
Бизнис

Најавата од млинарите за откуп на пченицата за 9, 10 и 11 денари за килограм ќе доведе до колапс на производителите на жито, велат од ЗК Пелагонија

Редакција
Во услови кога сточното брашно има цена од 12 денари за килограм, несватлива и нереална е најавата од млиновите во Македонија дека пченицата од годинешната...
Бизнис

Во првиот квартал откупот и продажбата на земјоделски производи намалени за 35,3%

Редакција
Во првото тримесечје од 2023 година, откупот и продажбата на земјоделски производи изнесува 3.136.295 илјади денари и во однос на истиот период од претходната година...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Земјоделците бараат забрана за увоз на пченица, 10 илјади тони домашна не е откупена

Редакција
Од Националната федерација на фармери (НФФ) денеска побараа да се забрани увоз на пченицата за, како што рекоа, да може да се откупи домашното производство....
Бизнис

„Тиквеш“ почнува договорен откуп со лозарите за квалитетно грозје: Само со дефинирани стандарди за квалитет до опстанок и напредок во лозарството

Редакција
Во насока на подобрување на квалитетот на грозјето, раководството на „Тиквеш“ преку низа активности, од кои дел е и оваа средба со лозарите, креира нова...
Македонија ТОП СТОРИИ

СВР-Битола апелира на внимателност заради измами со откуп на злато

Редакција
Секторот за внатрешни работи Битола информира дека во последниот период забележани се пријави од граѓани, сопственици или вработени лица во златарници на подрачјето на Битола,...
Бизнис

Гроздобер 2022: „Тиквеш“ и годинава договори откуп на најголеми количини грозје, по највисоки цени

Редакција
Винарската визба „Тиквеш“ од утре, 17 август 2022, започнува со годинешниот прием на винско грозје. И оваа година, „Тиквеш“ ќе откупи најголема количина грозје, по...
БЕСПАРИЦА

Земјоделците бараат до 22 денари за пченицата, да нема нови цени на лебот среде откуп

Редакција
На прагот на жетвата на лебното зрно, Асоцијацијата на земјоделците на Македонија од откупувачите бара цена од 20 до 22 денари за килограм, а доколку...
Свет ТОП СТОРИИ

Велика Британија, САД, Канада и Јапонија ќе забранат увоз на руско злато

Редакција
Четири држави од Г7 ќе го забранат увозот на руско злато како дел од новите санкции воведени кон Русија во одговор на нејзината инвазија врз...
Бизнис

Пет месеци пред годинешниот откуп „Тиквеш“ почна со потпишување на договори со лозарите и има договорен откуп со највисоки цени

Редакција
Следејќи ја својата долгорочна развојна стратегија која се темели на партнерство со вистинските лозари, винарската визба „Тиквеш“, на пет месеци пред официјалниот старт на годинешната...