еМагазин

Tag : листа

Бизнис ТОП СТОРИИ

Познати бизнисмени и бројни јавни претпријатија на листата на должници на УЈП

Редакција
На најновата листа на должници на Управатата за јавни приходи (УЈП) повторно доминираат јавните претпријатија, а на неа се најдоа и познати фирми и бизнисмени.
Бизнис

Проверете дали сте на новата листа на должници на УЈП

Редакција
Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави Листа на должници бр.03/2019 за долгови доспеани до 30.11.2018 и неплатени до 28.02.2019 година по основ на ДДВ,
Политика ТОП СТОРИИ

Цела листа: Утврдени нови имиња на државните, јавните и институциите финансирани од Буџетот

Редакција
Владата на својата 124. седница, на предлог на Меѓуресорска работна група за извршување на обврските од Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Листа на имиња на повредените во трагичната несреќа, скопјани се нудат за помош на нивните роднини

Редакција
Седум тела од вкупно 13 загинати во тешката автобуска сообраќајна што се случи во близината на селото Ласкарци на патот Скопје- Тетово се донесени вечерва на
Бизнис

МЖ Инфраструктура со објаснување зошто се нашла на Листата на должници на УЈП

Редакција
Причина за даночниот долг врз основа на ДДВ на ЈП МЖ Инфраструктура кон Управата за јавни приходи (УЈП) е неможноста на МЖ Транспорт АД Скопје
Политика ТОП СТОРИИ

Детална листа: Кои пратеници изгласаа промена на името на државата во Северна Македонија

Никола Осило
Мнозинство од 81 пратеник денеска гласаа “за” за четирите уставни амандмани со кои ќе се промени името на Република Македонија во Република Северна Македонија по
Спорт ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Крушево едно од најдобрите места за параглајдинг во Европа

Редакција
Според љубителите на параглајдингот во Европа Крушево влегува во најдобрите 23 места за практикување на овој спорт. Веб сајтот awe365.com направи истражување на ниво на Европа и
Бизнис

Се повеќе граѓани и фирми на листата должници на УЈП: Вкупниот долг над 10 милијарди денари

Никола Осило
Управата за јавни приходи ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 31.07.2018 и неплатени до 31.10.2018 година по основ на ДДВ, данок
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кои се тие еден процент од граѓаните кои ќе бидат опфатени со прогресивниот данок

Редакција
Премиерот Зоран Заев, при образложувањето за воведување на прогресивен данок, рече дека имаме работно-активни или приматели на приход меѓу 900.000 и милион граѓани и дека
Бизнис ТОП СТОРИИ

Звучни имиња и фирми на новата листа на должници на УЈП

Редакција
На најновата листа должници на Управата за јавни приходи (УЈП), на која има 2.043 правни лица и 2.062 физички лица, традиционално доминираат јавните и државните претпријатија.