еМагазин

Tag : Стразбур

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Ќе паднат ли како кула од карти предметите на СЈО во судот во Стразбур?

Редакција
Вплеткувањето на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева во случајот „Рекет“ на Јавното обвинителство, веќе и реално влијае на судбината на предметите за кои поранешното Специјалното...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Државата ќе треба да плаќа отштета на калуѓерки на МПЦ поради забрана да основаат црква

Никола Осило
Европскиот суд за човекови права во Стразбур донесе две пресуди против нашата држава за случаи во кои се игнорирало барањето на две христијански верски здруженија...
Македонија

339 предмети од Македонија чекаат пресуда пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур 

Редакција
Од вкупно 1.014 пресуди на Европскиот суд за човекови права од вкупно во 2018 година, 12 се однесуваат на Република Македонија и во сите е...
Македонија

Судот во Стразбур утре ќе ја донесе првата пресуда за трансродово лице во Македонија

Никола Осило
Европскиот Суд за човекови права во Стразбур утре за прв пат ќе се произнесе за случај на македонско трансродово лице, кој би можел да биде...
Свет

Бројот на загинати при нападот во Стразбур порасна на пет

Редакција
Јавното обвинителство на Париз синоќа соопшти дека починало уште едно лице повредено при нападот во Стразбур минатиот вторник, со што бројот на загинати се искачи...
Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачко видео) Мртви тела, пискотници и хаос во терористичкиот напад на божиќен базар во Стразбур

Никола Осило
Најмалку три лица се убиени, а 12 се повредени во терористичкиот напад што се случи синоќа во близината на новогодишен базар во Стразбур. Човекот осомничен...