еМагазин

Tag : трошоци

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ собира донации за да ги покрие трошоците за претстојните избори

Редакција
Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, која важеше за една од најбогатите според поседување на имот во Европа, како што покажа истражувањето на истражувачката центар Скуп Македонија, собира
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

На што најмногу пари потрошила Шекеринска

Редакција
Министерката за одбрана и вицепремиерка, Радмила Шекеринска, најмногу пари потрошила на авионски карти, покажува Алатката за отчетност на Владата. За разлика од другите министри, Шекеринска
БЕСПАРИЦА

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории на граѓани

Редакција
Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории на граѓани е предвидено во работната верзија на Законот за платежни услуги и платни системи што го подготвува Министерството
Бизнис ТОП СТОРИИ

Со законски измени крај за лихварските провизии и трошоци кај кредитите

Никола Осило
Собранието вчера ги усвои измените на законот за заштита на потрошувачите при договори за потрошувачки кредити со кои се прави обид да се стави крај
БЕСПАРИЦА

Трошоците на живот лани зголемени за 1,5, а цените на мало за 2,7%

Редакција
Индексот на трошоците на животот во 2018 година има пораст од 1,5 отсто, а индексот на цените на мало пораст од 2,7  отсто во споредба
Македонија ТОП СТОРИИ

Зоран Трајчевски, директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за авионски билети потрошил 102.857 денари

Редакција
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги согласно заложбите за транспарентност и отвореност ги објави трошоците на директорот на Агенцијата, Зоран Трајчевски за периодот од
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Како живее еден македонски студент и колку пари му се потребни во месецот

Редакција
Студентските месечни трошоци или „студентската кошничка“ изнесува 21.410 денари за студенти кои студираат со партиципација и 22.435 денари за студенти кои студираат со кофинансирање, односно
БЕСПАРИЦА

Трошоците на живот во октомври повисоки на годишно ниво за 1,5 отсто

Редакција
Трошоците на живот во октомври 2018 бележат пораст од 0,3 отсто во однос на септември, а во однос на октомври лани 1,5 отсто. Цените на
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Колку пари потрошил Заев на угостителски услуги, хотели и подароци

Редакција
Премиерот Зоран Заев во вторите шест месеци од годинава потрошил 603.405 денари на угостителски услуги преку мензи, ресторани и бифеа во рамки на институциите, за разлика
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Раст на трошоците на животот: Поскапеле зеленчукот, млекото, горивата, гасот…

Никола Осило
Tрошоците на животот во септември 2018 година, во споредба со септември 2017 година, забележаa пораст од 1.5 %, а цените на мало забележаa пораст за