еМагазин

Tag : перење пари

Балкан ТОП СТОРИИ

Бугарија ставена на меѓународната сива листа за перење пари, ќе биде под зголемен надзор

Редакција
Бугарија е ставена на сивата листа на земји што подлежат на засилен мониторинг од страна на Работната група за финансиска акција, Financial Action Task Force...
Македонија ТОП СТОРИИ

Меѓу нив и поранешен функционер на ДУИ: 15 физички и три правни лица осомничени за злосторничко здружување, даночна измама и перење пари

Редакција
Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска поднесе кривична пријава против 15 физички...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кривични пријави за перење пари за градоначалникот на Општина Петровец и други физички и правни лица

Редакција
Управата за финансиска полиција до Осовното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднела кривична пријава против пет физички и три правни лица...
Бизнис

Фирмите за три месеци треба во Централен регистар да ги пријават вистинските сопственици

Редакција
Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски заедно со заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија, Ото Граф, директорката...
Македонија

Трендафилов очекува пресуди за истраги за милионски суми испрани пари

Редакција
Директорот на Управата за финансиско разузнавање Блажо Трендафилов очекува до крајот на годинава да има кривични пријави и пресуди за некои од предметите за перење...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ременски, Боки 13, Мандиќ на суд: Почнува судењето за случајот „Меѓународен сојуз“

Редакција
Првото рочиште за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јасна Мандиќ, Бојан Јовановски (Боки 13), Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска треба да...