еМагазин

Tag : тероризам

Балкан ТОП СТОРИИ

Вучиќ: Ова е напад на целата земја и терористички чин, следуваат нови мерки за носење оружје и поостри казни

Редакција
Ова е повторен масовен злосторнички напад по нападот врз нашите деца – напад врз нашата земја, ова е терористички чин, изјави срспкиот претседател Александар Вучиќ...
Македонија ТОП СТОРИИ

Малолетник заработи кривична за тероризам, оти од дома испраќал дојави за бомби

Редакција
Денеска (22.03.2023) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основно јавно обвинителство за...
Македонија ТОП СТОРИИ

15-годишник за лажни дојави за бомби во Кавадарци ќе одговара за „тероризам„

Редакција
Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал денеска (23.12.2022) до Основното јавно обвинителство за...
БЕНЧМАРК

Европската комисија го обнови договорот со Македонија за борба против тероризмот

Редакција
Еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Брисел потпишаа ревизија на билатералниот договор со Македонија, обновувајќи ги...
Македонија

Обвинение за три лица од Куманово кои биле вооружени и подготвени за терористички напади

Редакција
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, по спроведената истражна постапка, денеска до Основниот кривичен суд – Скопје...
Бизнис

Фирмите за три месеци треба во Централен регистар да ги пријават вистинските сопственици

Редакција
Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски заедно со заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија, Ото Граф, директорката...
Македонија

Во терористичкиот напад во Виена загина и Неџип Вренези, кој по потекло бил од струшкото село Велешта

Редакција
Во терористичкиот напад синоќа во Виена загинал Неџип Вренези, кој по потекло бил од струшкото село Велешта, јавува „Алсат М“. Вренези бил роден во Виена,...
Македонија

Во Челопек осуда на терористичкиот напад во Виена во кој учествуваше момче со потекло од селото

Редакција
Веста дека младиот Кујтим Фејзули со потекло од Челопек учествуваше во терористичкиот напад во Виена предизвика вознемиреност во ова тетовско село, со оглед дека речиси...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тројца од напаѓачите во Виена имаат и македонско државјанство: Австриската полиција бара соработка со МВР за терористичкиот напад

Редакција
Денеска од австриската полиција, преку Европол, до Министерството за внатрешни работи беше доставено барање за соработка и информации околу терористичкиот напад кој се случи синоќа...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Три лица убени во терористички напад во Ница, едното обезглавено

Редакција
Во терористички напад во Ница, како што го окфалификуваа француските власти, денеска се убиени три лица, а неколку се повредени. Лицата се убиени со нож,...