еМагазин

Tag : измама

Локално

Несекојдневна измама: На жена од Албанија и зел пари за да отворат „заедничка“ фирма

Никола Осило
Полициската станица Струга поднесе кривична пријава против А.У.(38) од струшкото село Корошишта поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“, информира МВР. Тој,
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе се стави ли крај на измамите на туристите: Државата ја засилува контролата врз туристичките агенции

Редакција
Дали со најавените измени на Законот за туристичка дејност, државата ќе стави крај на измамите на туристите од страна на туристичките агенции, за кои бевме
Локално

Несекојдневна измама во Скопје: „Портпарол“ му зел 750.000 денари за финансирање на кампањата за претседателските избори

Никола Осило
СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал до Основното јавно обвинителство во Скопје поднесе кривична пријава против Б.Н.(37) и Т.П.(58), двајцата од Скопје,
Локално

Нечовечна измама: „Вработен“ во Центар за социјални работи му зел 11.000 денари за домашна нега

Никола Осило
На 19 март во СВР Битола, Г.П. од Битола пријавила дека истиот ден во 11.30 часот на улица „Батаљон Стив Наумов“ нејзиниот татко Н.П.(73) од
Локално

Нечовечна измама во Ресен: „Вработен во ПИОМ“ му зел 3.000 денари за набавка на инвалидска количка

Никола Осило
На 13 март во Полициската станица Ресен, 65-годишен жител на Ресен пријави дека на 06 март бил измамен од непознато лице, информира МВР. Според пријавеното,
Локално

Штипјанка измамена преку Фејсбук: Платила над 8.000 евра за да добие 850.000 евра од повреден војник во Авганистан

Никола Осило
На 28.02.2019 во 15.30 часот во СВР Штип, 54-годишна жена од Штип пријавила дека била измамена од лице кое го запознала на социјалната мреж Фејсбук
Балкан

70 Срби се смрзнувале во Чешка чекајќи го: Македонец ги измамил за работа, им ги земал парите и исчезнал

Редакција
Околу 70 работници од Србија кои тргнале за Чешка за пристојно платена работа, се смрзнувале оставени на пат во таа земја, бидејќи човек со лажен
Локално

Охриѓанец наседнал на измама со измислена сообраќајка на Израелец

Никола Осило
На 09.02.2019 година во 11,45 часот во СВР-Охрид Д.Д.(65) од Охрид пријавил дека истиот ден околу 10,30 часот на булеварот “Туристичка“ му пристапило едно лице
Локално

Наседнал на измама: Му зеле двеста евра за доктор и му оставиле часовник за гаранција

Никола Осило
На 08.01.2019 година во 14.40 часот во СВР Скопје, Б.С.(62) од село Лабуништа, струшко, пријавил дека истиот ден околу 12.30 часот на улица „Бледски договор“
Локално

Несекојдневна измама преку Фејсбук: Останал без пари и мобилен откако се јавил на оглас за работа во Австрија

Никола Осило
На 15.12.2018 година во 19,10 часот во Полициска станица Тетово Н.Ш.(28) од Елбасан Р.Албанија пријавил измама извршена од страна на непознато лице, информира МВР. Имено,