еМагазин

Tag : обвинителство

Македонија ТОП СТОРИИ

Истрага за шест затворски полицајци, а за 11 предистражна постапка за помагање во бегство на затвореник

Редакција
Предметниот јавен обвинител донел Наредба за спроведување на истражна постапка против шест лица, од кои за петмина постои основано сомнение дека во текот на месец...
Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓаните имаат најголема доверба во армијата, најмала во обвинителството и судството

Редакција
Македонските граѓани имаат најголема доверба во македонската Армија, а најмала во обвинителството и судството, покажува истражувањето „Еврометар 2024“, кое го спроведе Центарот за европски стратегии...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема доказ дека притворените лица го убиле докторот Ацо Трпковски, велат од Обвинителство

Редакција
Нема доказ дека притворените лица го убиле докторот Ацо Трпковски, информираа од Јавното обвинителство. „До овој момент, со преземените дејствија од МВР и извршените вештачења...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јакимовски поднесе кривична за непознат сторител за неговото ставањето на „црната листа“

Редакција
Градоначалникот на Општина Карпош и претседателски кандидат Стевчо Јакимовски, денеска до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против непознат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Отворена истрага за поранешниот градоначалник Стојчев и другите осомничени во полициската акција „Чибук“

Редакција
Отворена е истрага за поранешниот градоначалник на Општина Ново Село, Боро Стојчев и другите осомничени во полициската акција „Чибук“, информираа од Јавното обвинителство. -Јавен обвинител...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Рамиз Мерко, за кој Обвинителството поднесе обвинение за набавката на луксузното „ауди“

Редакција
Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција по неколку години поднесе обвинение за градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, кадар на владејачката ДУИ,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Случајот „Соравија“ за внукот на Али Ахмети, се уште во предистрага

Редакција
Случајот „Соравија“ за внукот од брат на лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети, Дрин Ахмети се уште е во предистрага. Како што и е познато...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителство проверува дали постои поврзаност помеѓу убиството на Туша и пожарот во кафулето „Барон“ во Чаир

Редакција
Основното јавното обвинителство (ОЈО) Скопје проверува дали има поврзаност помеѓу убиството на таткото на Гани Туша, Зељкиф Туша, кој е осомничен за убиството на Орхан...
Локално ТОП СТОРИИ

Четиригодишно девојче питачело и тешко се рзболело: Мајката од Струмица осомничена за малтретирање

Редакција
Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против мајка осомничена за кривично дело – Запуштање и малтретирање на дете од член 201...
Локално ТОП СТОРИИ

Mонтирале фотографии на девојчиња и ги исмевале: Обвинителство во Кавадарци поведе постапка против малолетници

Редакција
Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против шест деца во врска со настанот со злоупотребени фотографии на малолетни девојчиња од страна на деветтоодделенци во Кавадарци....