еМагазин

Tag : обвинителство

Македонија

Се најавува нова средба за Законот за јавно обвинителство, партиите до утре треба да поднесат амандмани

Редакција
Повеќе од два часа траеше средбата на работната група на власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство, на која беа присутни министерката за правда...
Македонија ТОП СТОРИИ

Притвор за наставникот од Чегране кој допирал и бакнувал ученичка на деветгодишна возраст

Редакција
Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – полов напад...
Локално ТОП СТОРИИ

Одредени мерки на претпазливост за обезбедувачот во „Сити Мол“ кој пријави лажна бомба

Редакција
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави Предлог за определување мерки на претпазливост за едно лице, осомничено дека сторило...
Македонија ТОП СТОРИИ

Хорор во Скопје: Претепал и сечел со стакло 14-годишно девојче бидејќи скршила огледало

Редакција
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Насилство. На 23 јануари, обвинетиот 64-годишник извршил грубо...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството отвори предистражна постапка за исчезната Марија Брзакова

Редакција
Истрагата за исчезнувањето на Марија Брзакова (28) од Босилово од вчера ја води Основното јавно обвинителство во Струмица. Според информациите оттаму отворена е предистражна постапка,...
Македонија

Законот за јавно обвинителство влегува во собраниска процедура, во вторник на јавна расправа

Редакција
Законот за јавно обвинителство неделава влегува во собраниска процедура, а по неуспешната средба на партиските работни групи во петокот, нов обид за приближување на ставовите...
Балкан

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство

Редакција
Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше...
Македонија

Обвинителство бара притвор за Јакимовски кој им се закануваше на новинарките Јордановска и Коровешовска

Редакција
Oсновното јавно обвинителство од Скопје бара притвор за заканувачот Емил Јакимовски кој вчера беше приведен од полицијата поради пријава за семејно насилство. „Основното јавно обвинителство...
Македонија

Приведен Емил Јакимовски кој им се закануваше на новинарките Јорданова и Коровешовска

Редакција
Поранешниот вработен во Централниот регистар, Емил Јакимовски кој изминатиов викенд упати закани и навреди кон новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска е приведен и во...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Јавно обвинителство: Нема докази дека „Дрисла“ го загадува воздухот со незаконско согорување отпад

Редакција
Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје кој постапуваше по допрен глас за незаконско согорување медицински отпад на депонијата „Дрисла“ заклучил дека не постојат...