еМагазин

Tag : вработени

Бизнис

Ќе има ли отпуштања на вработени со спојувањето на Охридска банка и Шпаркасе

Редакција
На денешната прес-конференција по повод спојувањето на Охридска и Шпаркасе банка, беше поставено прашањето за иднината на вработените, односно дали ќе има отпуштања со новата...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонски банки ќе отпуштаат поради окрупнувањето и новите технологии

Никола Осило
По најавите од синдикатот на Охридска банка дека по преземањето од страна на Шпаркасе банка е можно прогласување технолошки вишок на дел од вработените станува...
Бизнис ТОП СТОРИИ

1 ТВ престана да емитува програма, ќе остане ли без дозвола за работа?

Редакција
Од синоќа, на сопствена инцијатива, телевзијата 1ТВ престана да емитува програма. Проблемите на телевизијата почнаа со апсењето на нејзниот неформален сопственик, Бојан Јовановски (Боки 13),...
Бизнис

Ќе трае три години: Субвенционираното покачување на плати ќе важи за сите вработени

Редакција
За сите плати, од минималните до највисоките, за сите вработени, за сите фирми независно од големината и дејноста, ќе важи мерката за субвенционирање на придонесите...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ненормална држава: Една деценија плаќаме административци кои не одат на работа, а земаaт плата

Редакција
Дури 938 државни административци вработени според Рамковниот договор, ќе продолжат да си седат дома, а ние, граѓаните, ќе им даваме плата. Бројката за ТВ 21 ја...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

За да влезете во бизнисот со медицински канабис Ви треба банкарска гаранција од 1 милион евра!

Редакција
Обезбедување на банкарска гаранција од 1 милион евра во денарска противвредност е еден од условите за добивање одобрение за одгледување на канабис за медицински и/или...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Попусто нови вработувања и партиски ботови: Се бара судски епилог за криминалците од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Никола Осило
Во период кога на стаклени нозе се држи правосудниот систем и довербата во извршната власт во земјава поради случајот „Рекет“, пропагадната машинерија во владејачката СДСМ...
Бизнис

Колку вработени лани имало во телевизите 1ТВ, Клан, Шења и 21-М?

Редакција
Во анализираната година во телевизиите кои емитуваат програма на државно ниво преку оператор на јавна електронска комуникациска мрежа, (ТВ Компани 21-М, ТВ Шења, ТВ Клан...
Бизнис

Колку вработени има во телевизиите 24, Наша и Сонце?

Редакција
Во трите сателитски телевизии 24, Сонце и Наша, просечниот број на вработени во редовен работен однос изнесувал 123 лица, од кои дури 102 во ТВ...
Бизнис

Колку вработени имаат телевизиите Телма, Алсат М, Сител, Канал 5 и Алфа

Редакција
Во 2018 година, просечниот број на вработени во редовен работен однос кај петте телевизии кои емитуваат програма на државно ниво преку дигитален терестријален мултиплекс бил...