еМагазин

Tag : обвинители

Македонија

Здружение на јавни обвинители повикаа на брза истрага, кој поставил експлозивната направа во куќата на обвинителката во Кичево

Редакција
Здружението на јавните обвинители, во врска со вчерашното поставување на експлозивна направа во куќата на јавниот обвинител во Кичево, изразува енергична осуда. „Овој чин освен...
Македонија

Имотната состојба на судиите и јавните обвинители ќе се проверува следната година

Редакција
Судиите и јавните обвинители ќе бидат дел од Годишниот план за следење на имотната состојба и судирот на интереси за 2020 година, соопшти денеска Државната...
Македонија

Поднесени кривични пријави против сите поранешни обвинители од СЈО

Никола Осило
Светскиот Македонски Конгрес (СМК) поднесе кривични пријави против поранешниот специјален јавен обвинител Катица Јанева и дванаесетте поранешни јавни обвинители од Специјалното јавно обвинителство Елизабета Јосифоска,...
Македонија

Поранешните специјални обвинители Донев и Јосифовска ќе продолжат да ги застапуваат случаите „Триста“ и „Тотал“

Никола Осило
Поранешните обвинители во Специјалното јавно обвнителство (СЈО), Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред Донев и Јосифовска,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Oбвинителите на СЈО се враќаат во матичните обвинителства

Редакција
Советот на јавни обвинители денеска го констатира прекинувањето на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), откако во саботата беше разрешена нивната шефица Катица...
Македонија

Престанува мандатот на сите обвинители на СЈО: Утре ќе се одлучи дали ќе се вратат во матичните обвинителства

Редакција
Со истекувањето на мандатот на Катица Јанева, која вчера беше разрешена од функцијата јавен обвинител, престанува и мандатот на другите обвинители на Специјалното јавно обвинителство...
Македонија ТОП СТОРИИ

Советот на јавни обвинители едногласно ја разреши Катица Јанева

Редакција
Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа...
Македонија

ДУИ апелира институциите да постапуваат според закон

Редакција
Демократската Унија за Интеграција нагласува дека владеењето на правото, еднаквоста пред законот и доследното спроведување на законот од страна на сите е предуслов за општествена...
Македонија

Јовески: По предметите од СЈО не е исклучена можноста да постапуваат и досегашните обвинители

Редакција
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во изјава за МИА вели дека Обвинителството е подготвено и има капацитет да постапува по сите кривично правни предмети од...
Македонија

Јанева со писмо до СЈО побарала сите предмети во рок од три дена да се предадат на Јавното обвинителство

Редакција
Специјалната обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто оризари како осомничена за случајот „Рекет“, дала наредба сите истраги и...