еМагазин

Tag : никола груевски

Македонија

Груевски се јави со цитат од Шопенхауер: „За да се признае туѓата вредност, треба да се има и сопствена“

Никола Осило
„За да се признае туѓата вредност, треба да се има и сопствена“. Ова е цитатот на Артур Шопенхауер, кој го постираше поранешниот премиер и лидер
ЖИВОТ

Груевски за Беличанец: Тешко ги примаше неправдите, но се трудеше да не го покаже тоа

Редакција
По повод смртта на актерката и поранешна градоначалничка, Билјана Беличанец се огласи и поранешниот премиер, сега бегалец, Никола Груевски на неговиот фејсбук-профил. „Билјана Беличанец ја
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски поминал покрај Будимпешта, но дали се видел со Груевски: Струмичко „бентли“ го следел во Унгарија

Редакција
По пишувањата на одредени медиуми дека претседателот на опозицијата, Христијан Мицкоски бил виден во близина на Будимпешта, па се постави прашањето, дали можеби се видел
Македонија ТОП СТОРИИ

Груевски за притворот на Чавков: Заев му се одмаздува за „Поткуп“

Редакција
Ова трето по ред апсење на Митко Чавков, како и претходните две, како и целиот прогон против него е лична одмазда на Зоран Заев кон
Македонија

Фуере: Владата ги повторува ужасните грешки на претходната, бегството на Груевски остави лоша дамка

Редакција
Поранешниот ЕУ-амбасадор во Македонија, Ерван Фуере во интервју за МИА вели дека е разочарувачки да се види, дека во случаи како реформата на јавната администрација,
Македонија ТОП СТОРИИ

Груевски на Фејсбук: „Прво влез во НАТО и ЕУ, а потоа корекција на штетата„

Редакција
По потпишување на Протоколот за членство на Македонија во НАТО во Брисел, на Фејсбук се јави поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој избега во Унгарија, каде
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството за бегството на Груевски: До овој момент, нема виновни, само некои пропусти на институциите

Редакција
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја известува јавноста за досега преземените дејствија во предметот за бегството на осуденото лице Никола
Македонија

На судењето за „Траекторија“ се презентираат СМС пораки за соработката со „Синохидро“

Редакција
Со презентација на СМС-комуникацијата меѓу поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски и негови соработници од кабинетот преку која ја договарале соработката со кинеската компанија „Синохидро“ за изградба
Македонија ТОП СТОРИИ

Русковска: Загрозениот сведок рече дека Никола Груевски бил организаторот на упадот во Собрание

Редакција
Со завршни зборови на Обвинителството, денеска во Кривичниот суд продолжи судскиот процес за случувањата во Собранието на Македонија на 27. април 2017 година. Обвинителката Вилма
Македонија

Снимките од Албанија од бегството на Груевски не можат да се обезбедат, бидејќи системот автоматски ги избришал

Редакција
Снимките од безбедносните камери од бегството на осудениот Никола Груевски од Албанија не се обезбедени, и оваа држава не постапила по барањето за меѓународна правна помош