еМагазин

Tag : пари

БЕНЧМАРК

Парите од ИПА фондовите ќе се пренаменат за борба против корона вирусот

Редакција
Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за привремена пренамена на расположливите ИПА средства од соодветните девизни сметки наменети за имплементација на ИПА...
Бизнис ТОП СТОРИИ

За да спречите ширење на корона вирусот преку парите, не користете денарска и девизна готовина

Редакција
Имајќи предивид што готовината се смета за еден од честите канали за пренос на инфекцијата, а заради превенција од евентуално пренесување на заразата, повторно апелираме...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ако Боки 13 трошел „чисти пари“, каде се тогаш парите од рекетирањето?

Редакција
Неделава се очекува одбраната на првообвинетиот во случајот “Рекет“, Бојан Јовановски-Боки 13 да заврши со презентација на материјалните докази и да се заокружи листата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судење за „Рекет“: Радуловиќ и Туцаковиќ му дале пари на Боки 13 за телевизијата и за лекови од Италија

Редакција
Судењето за случајот „Рекет“ денеска продолжи во Кривичниот суд со сведочење на Александар Радуловиќ, сопруг на познатата авторка на песни, Марина Туцаковиќ. Радуловиќ кој сведочи...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Хотелите во Рим не ги враќаат уплатените средства, туристичките агенции бараат инструкции од државата

Редакција
Претставници од Стопанската комора за туризам на Македонија денеска информираа дека аранжманите за 8 Март за Италија се откажани поради новонастаната ситуација со коронавирусот, а...
Забава ТОП СТОРИИ

Мјузикл за Есма Реџепова и песни за СК 2014: Кои музички проекти добија пари од програмата на Министерството за култура?

Редакција
Мјузикл за Есма Реџепова, музичкиот проект „Ск 2014“ на Златко Ориѓански и Бени Шаќири, Скопски Џез Фестивал, Макфест… се меѓу добитниците на пари од Министерството...
Бизнис

Кои печатени медиуми добија најмногу пари од Владата

Редакција
Владата го објави списокот со 12-те печатени медиуми што добија субвенции преку Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатени медиуми за 2019 година....
БЕСПАРИЦА

Аплицирајте за младински додаток: Активна е мерката за 3.000 денари месечно за млади до 23 години

Редакција
Младите лица до 23 години од денес можат да аплицираат за младински додаток, во центрите на вработување. Законот за младински додаток е објавен во „Службен...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) „Скопје 2014„ го „изеде“ времето

Редакција
Лошата изработка на мега проектот „Скопје 2014“ се повеќе е видлива за голо око. Фасадите на зградите, претежно направени од стрипор и тенок слој на...
Македонија

Парите за „Скопје 2014“ Мицкоски би ги потрошил за нешто друго

Редакција
На лидерот на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски му се допаѓа мега проектот „Скопје 2014„, зад кој стои неговиот претходник, Никола Груевски, кој стана азилант во...