еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Колкава моќ има Мицкоски: Што пишува во статусот на ВМРО-ДПМНЕ во делот на разрешувања

И покрај тоа што Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, не присуствувал на седницата на Централниот комитет (ЦК) на партијата (иако е дел од истиот), за да не влијаел на одлуките, како што информираше потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, никој нема дилема дека имал влијание врз последните одлуки на ЦК за разрешување на потпреседателот Митко Јанчев и членот на Извршниот комитет, Константин Богданов, како и за предлогот за исклучување на Сашо Мијалков и Никола Тодоров.

Тоа и му го овозможува статусот на партијата, кој драстично во овој дел не се разликува од статусите на останатите политички партии.

Што пишува во статусот?

Прашањата за разрешување, номинирање и избор на највисоките органи на ВМРО-ДПМНЕ се регулирани во статусот во неколку членови.

Во членот 25, кој се однесува на претседателот, меѓудругото стои дека тој номинира кандидати за избор и предлага разрешување на потпреседатели и генерален секретар на партијата.

Тој ја има и можноста да номинира кандидати за избор и предлага разрешување на членови на Извршниот комитет на партијата.

Во членот 33, кој се однесува на потпреседателите на партијата, пишува дека на предлог на претседателот на партијата, Централниот комитет избира и разрешува потпреседатели, со мнозинство од вкупниот број членови на Централен комитет.

Целиот статус на ВМРО-ДПМНЕ, погледнете го ОВДЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каков крај за бате Саше Мијалков: ВМРО-ДПМНЕ се збогува со началникот

Кои се причините: Сашо Мијалков и Никола Тодоров пред исклучување од ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) ЦК на ВМРО-ДПМНЕ поради силна соработка со Заев го разреши потпретседателот Митко Јанчев

Мицкоски побарал вонреден конгрес за да се гласа за негова доверба, ЦК на ВМРО-ДПМНЕ одбил

Фото: ВМРО-ДПМНЕ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Секјурити груп сервисис“ го доби тендерот на АЕК за обезбедување имот

Никола Осило

Ќе остане ли Ременски потпретседател на Собранието откако беше осомничена во „Рекет“?

Никола Осило

Кој се најде на новата Листа на должници на УЈП?

Редакција