еМагазин

Tag : хив

Свет

Тајландски лекари тврдат: Микс од лекови за грип и ХИВ помогналe за лекување на заболени од новиот коронавирус

Редакција
Тим на лекари од Тајланд соопшти дека употребата на комбинација на лекови против грип и ХИВ довела до значително подобрување на состојбата на неколку пациенти...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Тестирајте се: Годинава регистриран 41 случај со ХИВ и тројца починати, најмладиот имал 21 година

Редакција
Четириесет и еден случај со ХИВ се регистирани годинава, а тројца се починати. Најголем број од регистрираните (повеќе од 80 отсто) се на возраст од...
ЖИВОТ

Европска недела на тестирање: Денес со ХИВ се живее долго и квалитетно, доколку навремено се открие

Редакција
Од 23 до 30 ноември, под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“, се одржува Европската недела на тестирање за ХИВ, кон која по петти пат се приклучува...
Македонија

Со ХИВ во Македонија инфицирани 390 лица

Редакција
Република Македонија има најмал број лица инфицирани со ХИВ, вкупно 390 во моментот, што е резултат на превентивните активности што се преземаат во континуитет. Тоа...