еМагазин

Tag : Комисија

Македонија

Заев си дал оставка од претседателското место во Советот за судски реформи

Редакција
Си дадов оставка од Советот за судски реформи, не сум веќе таму претседател. Морав да бидам на почетокот за тој да се раздвижи, а сега
Македонија ТОП СТОРИИ

За кои пратеници до сега се бараше одземање на пратеничкиот имунитет

Редакција
Собраниската Kомисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието,
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Трајко ја изгуби можноста да биде викан „Трале“ од Мицкоски„: Твитер за пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Редакција
Собраниската Kомисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието,
Македонија ТОП СТОРИИ

Трајко Вељаноски за сега не оди во притвор, Комисијата не му го одзеде пратеничкиот имунитет

Редакција
Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието,
Македонија ТОП СТОРИИ

Свети Наум, Свети Климент и цар Самуил ќе ги славиме заедно со Бугарите

Редакција
Постигната е согласност за заедничко одбележување на цар Самоил, Свети Климент и Свети Наум на дводневната средба на заедничката Комисија за историски и образовни прашања
Македонија

Пристигнале шеесет апликации: Кој ќе ги селектира кандидатите за членови на Антикорупциската комисија?

Никола Осило
Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ги избра членовите на Комисијата за селекција на кандидати за претседател и за членови на Државната
Македонија

Правосудниот испит пак ќе се полага усмено и писмено пред стручна комисија

Редакција
Воведување усмено и писмено полагање на правосудниот испит пред стручна комисија, врз основа на мерливи и објективни критериуми за процена на знаењето на кандидатите, предвидуваат
Македонија

Пак се јави Каракачанов, нема да гласал Македонија да влезе во НАТО, ако не престанала да ја фалсификува историјата

Редакција
Бугарскиот вицепремиер за безбедност и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, во изјава за бугарска Нова вели дека нема да гласал за прием на Македонија во НАТО
ДОБРОСОСЕДСТВО

Предлог на бугарско-македонската комисија: Заедничко одбележување на Св.Кирил и Методиј и на Прличев

Редакција
Мултидисциплинарната експертска комисија помеѓу Бугарија и Македонија ќе им предложи на владите на двете земји, заедничко одбележување на Денот на Светите браќа Кирил и Методиј
Македонија

Kомисијата препорача да му се одземе имунитетот на пратеникот Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Редакција
Комисијата за деловнички и мандатно имунитетни прашања со пет гласа „за” ги усвои шесте барања од судот за одземање на имунитетот заради мерка притвор на