еМагазин

Tag : бебе

Забава

(Видео) Ламите во скопската Зоолошка градина добија бебе

Редакција
Скопската зоолошка градина на својот Фејсбук-профил се пофали дека по пауза од четири години ламите добиле бебе. За време на вонредната состојба Скопје-ЗОО веќе ги...
ЖИВОТ

Најчестите поставувани прашања за коронавирусот и ризиците во бременоста

Редакција
Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако сум позитивна на КОВИД-19 треба...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Се породи заболена жена со коронавирус од Куманово

Редакција
На 30 март 2020 година, на Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје е примена второротка од Куманово на возраст од 27 години која во...
ЖИВОТ

Асоцијацијата на дадилки бара најостра казна за дадилката што го тепаше двегодишното дете

Редакција
Македонската асоцијација на дадилки најостро го осуди однесувањето на дадилката која тепаше двегодишно дете во игротеката на „Дежаву“ во скопски Аеродром. Бара најостра казна за...
Свет

(Видео) Хит во светот: Спикерот во парламентот на Нов Зелaнд хранеше бебе сред седница

Никола Осило
Спикерот во парламентарниот дом на Нов Зеланд, Тревор Малард стана хит во светот откако сред седница го зеде новороденото бебе на парламентарецот Тамати Кофи кај...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Успешна операција на една од најкомплексните аномалии на срцето кај бебе од домашниот тим предводен од Академик д-р Жан Митрев

Никола Осило
Првпат во Македонија успешно се изведе една од најтешките и најкомплексните операции на срце кај деца. Новороденото дете од 2,9 килограми беше дијагностицирано на Клиниката...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Малата Теодора родена со тежина од само 800 грама успешно закрепна и си замина дома

Никола Осило
Предвременото породување станува се почеста појава во нашата земја, но за разлика од порано кога ризикот за ваквите бебиња беше огромен, сега со професионалниот капацитет...
Да помогнеме

На Ѕвездичка која има само 1.500 грама и е потребна помош да излезе од инкубатор

Редакција
Потребно е помош за малата Ѕвезда која тежи само 1.500 грама. „Мама и тато ја крстиле Ѕвезда, бидејки после долги години дочекаа нешто силно да...
ЖИВОТ

Мајка од Скопје му скршила коски на раце, нозе и на череп на 13-месечно дете

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје пред Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари за кривично дело – Запуштање и...
Свет

Патничка си го заборавила бебето на терминал, па авионот морал да се враќа

Редакција
Малезиски авион морал да се врати назад во Саудиска Арабија откако една патничка, по полетувањето сфатила дека си го оставила бебето на терминал, пишува Гардијан....