еМагазин

Tag : надзор

Бизнис

За една недела спроведени 12.799 вонредни инспекциски надзори

Редакција
Вкупно 12.799 вонредни надзори се извршени од шестте инспекциски служби во периодот од 27 мај до 3 јуни. Од нив, 11.504 контроли има направено Државниот...
Македонија

Комуналните инспектори и редари ќе вршат надзор врз граѓаните за носење на заштитна опрема

Редакција
Владата донесе и дополнување на Уредбата за носење лична заштита заради спречување на ширењето на коронавирусот. „Со измената, се проширува вршењето надзор врз спроведувањето на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Геинг Кребс унд Кифер Интернешнл“ го доби тендерот за надзор на одржување на државните патишта вреден 1,4 милиони евра

Редакција
Јавното претпријатие за државни патишта по распишаниот тендер за надзор на одржување на државни патишта во времетраење од три години склучи договор со друштвото за...
Бизнис

„МБМ архитекти“ го доби тендерот на општина Аеродром за надзор на градежни работи вреден 76.000 евра

Никола Осило
Општина Аеродром по распишаниот тендер за надзор за вршење на градежни работи на територија на Општина Аеродром склучи договор со друштвото за архитектонски дејности, надзор...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Евро консалтинг“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за надзор на рехабилитацијата на патот Крива Паланка-Деве Баир вреден 457.000 евра

Никола Осило
Јавното претпријатие за државни патишта по распишаниот тендер за надзор на реконструкција и рехабилитација на државен пат А2, делница Крива Паланка – Деве Баир.склучи договор...
Македонија

Државниот јавен обвинител Јовески за МИА: Суштествено е да се одлучи кој ќе врши надзор над работата на СЈО

Редакција
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА вели дека суштествено е да се одлучи кој ќе го врши надзорот над работата на Специјалното...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата го менува законот за финансиска дисциплина: Нови правила за доцнење во исплатата

Никола Осило
Министерството за финансии подготвува предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за финансиска дисциплина со кои се врши натамошно усогласување со Директивата за...
Бизнис

Вонредна инспекција во пекарата по објавената фотографија со глушец

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) издаде налог и во моментов врши вонредна инспекциска контрола кај операторот со храна – производител на леб и бели...