еМагазин

Tag : Битола

Локално ТОП СТОРИИ

Тепачка помеѓу колешки во средно училиште во Битола

Редакција
Од Министерството за внатрешни работи информираа дека на 18.04.2024 година во СВР Битола, Х.Т. (28) од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била...
Македонија ТОП СТОРИИ

И во Битола ќе се отвори Медицински факултет

Редакција
Во Битола ќе се отвори четвртиот Медицински факултет во Македонија, кој ќе почне со работа од следната академска година. Предвидено е да има отсеци за општа...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе го отвори ли “Лидл“ првиот маркет во Битола?

Редакција
Независен објави дека до крајот на летото се очекува во Битола да се отвори маркетот на германскиот трговски синџир „Лидл“ во населбата Дулие, на влезот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во Битола се градат два трговски центри – „Блис“ и „Кам мол“

Редакција
Во следните месеци Битола, која нема трговски центар, ќе добие дури два, пишува Независен. Трговскиот центар „Блис“ се гради на влезот на Битола, каде се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Чистачка во бугарскиот Конзулат во Битола имала пристап до архивата и интервјуирала кандидати за бугарско државјанство

Редакција
Нов скандал со начинот на издавање на бугарски пасоши ја тресе Бугарија. Овојпат хигиеничарка во Конзулатот на Бугарија во Битола, како што објавија бугарските медиуми,...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Во сообраќајката кај Битола загина 42-годишен битолчанец

Редакција
Во сообраќајката која се случи вчера попладне загина К.К., 42-годишен битолчанец . ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Едно лице загина, а дваесетина се повредени во сообраќајка помеѓу комбе...
Локално ТОП СТОРИИ

Едно лице загина, а дваесетина се повредени во сообраќајка помеѓу комбе со работници и автомобил

Редакција
Едно лице загина, а дваесетина се повредени во сообраќајка помеѓу комбе и автомобил, која се случи денеска на излезот од Битола. Комбето превезувало работници, а...
Македонија ТОП СТОРИИ

Екс градоначалникот на Битола Талески доби уште 2 години затвор за „Транспортер 2“

Редакција
Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески е осуден на уште две години затвор за случајо „Транспортер 2“, кој го отвори поранешното Специјално јавно обвинителство, а...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Битолска зимска магија: „Зимската приказна“ заврши со културен шмек и празничен сјај

Редакција
Битола ја заврши својата позната „Зимска приказна”, спектакуларен деветдневен фестивал што заѕвони во 2024 година со неспоредлив спој на музика, уметност и голем божиќен маркет....
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарскиот бизнисмен Милен Врабевски финансира ново бугарско здружение во Битола, „Балкански мост“

Редакција
Бугарскиот бизнисмен Милен Врабевски, на кого Министерството за внатрешни работи му забрани влез во Македонија, финансира ново бугарско здружение во Битола, „Балкански мост“. Тој беше...