еМагазин

Tag : Битола

Локално

Тешко повредена битолчанка по удар од комбе

Никола Осило
На 18.10.2019 во 09.04 часот на ул.„Македонска“ во Битола, товарно возило „форд транзит“,со битолски регистарски ознаки, управувано од З.П.(46), удрило во пешакот Н.Д.(67) од Битола, информира...
Македонија

Владата седниците ќе ги држи низ различни градови, прва беше Битола

Редакција
Редовната 159-та седница на Владата се одржа во Битола, како прва седница во низата што во наредниот период ќе се одржуваат во различните региони во...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Акција: Иди зима, Битола ќе продолжи да умира

Редакција
Денес Битола се разбуди со знаци за предупредување од загадување. Негрижата на локалната власт продолжува, а отсуството на одговорност и игнорирање на ситуацијата само го...
Бизнис

Национален парк Пелистер го доби тендерот за набавка на огревно дрво на општина Битола вреден 40.000 евра

Никола Осило
Општина Битола по распишаниот тендер за набавка на огревно дрво и пелети за потребите на О.Битола и општинските образовни институции склучи договор со јавната установа...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Еко клуб“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за средување на појасите покрај автопатиштата вреден 1,1 милион евра

Никола Осило
Jавното претпријатие за државни патишта по распишаниот тендер за косење на трева, плевел, грмушки, кастрење на гранки, сечење на дрјва во патен појас, чистење и...
Техно ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Израелската иновација за лица со оштетен вид и кај нас, прв корисник девојче од Битола

Редакција
Читање печатени и дигитали текстови, весници, книги, ресторански менија, знаци, етикети/декларации на производи, екрани на мобилни и компјутери… Ова на слепите и на лицата со...
Локално

Девојка нападнала вработен во Центарот за зависници во Битола бидејќи не и дал метадон повеќе од дозволеното

Никола Осило
На 27.09.2019 во 15,00 часот во СВР Битола, Д.Х.(28) од Битола, вработен во Центарот за зависници од дрога во Битола, пријавил дека истиот ден околу...
Локално

Кривична пријава за 53-годишен дилер од Битола: Продавал мешавина од кокаин и трамадол

Никола Осило
СВР Битола поднесе кривична пријава против Ј.А.(53) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на...
Локално

Тешко повредена малолетна битолчанка во сообраќајка меѓу мопед и „Ауди“

Никола Осило
На 18.09.2019 во 01.20 часот на крстосница од улиците „Баталјон Стив Наумов” и „Филип 2-ри Македонски” во Битола се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило...