еМагазин

Tag : министерство за здравство

Македонија ТОП СТОРИИ

По подолг период бројката на заразени со корона вирусот под 100 и изнесува 78, во Скопје 26

Редакција
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1,...
Македонија

Во функција тестовите за брза дијагностика на Ковид-19 за родилки и пациенти пред интервенција

Редакција
Министерството за здравство информира дека тестови за брза дијагностика на присуство на вирусот Sars-Cov-2 се распределени и истите почнуваат да се користат во лабораторијата на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Починаа уште четворица пациенти од корона вирусот, вкупната бројка изнесува 145

Редакција
Министерство за здравство информира дека починаа уште четворица пациенти од корона вирусот, со што вкупната бројка на починати изнесува 145. „На Клиниката за инфективни болести...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Мак строј“ го доби тендерот на Министерство за здравство за изведба на бункер за нуклеарна медицина во Штип вреден 359.000 евра

Редакција
Министерството за здравство по распишаниот тендер за изведба на бункер за нуклеарна медицина во ЈЗУ КБ Штип склучи договор со друштвото за производство, градежништво, услуги...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Елбијор“ доби тендер на Министерството за здравство за набавка на вакцини вреден 1,3 милиони евра

Редакција
Министерството за здравство по распишаниот тендер за набавка на вакцини за континуирана имунизација и вакцини по епидемиолошки индикации на населението склучи договор со друштвото за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Убава вест: Оздравени 22 пациенти заболени од коронавирусот, вкупната бројка е 1.079

Редакција
Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани-2. Со ова вкупната бројка на оздравени пациенти во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Тетовчанка на 59 години почина од корона вирусот

Редакција
Во ГОБ „8 Септември“ почина пациентка од Тетово на возраст од 59 години, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека пациентката во изминативе 15 дена...
Македонија ТОП СТОРИИ

Следната недела почнува скрининг тестирање за корона вирусот кај сите критични категории

Редакција
Центарот за јавно здравје во Скопје, заедно со Институтот за јавно здравје прави план за скрининг на лица за кои се смета дека се во...
Македонија ТОП СТОРИИ

На здравствените работници заболени од корона вирусот нема да им се одбива од плата и нема да плаќаат партиципација

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција рече дека е изнајдено решение за здравствените работници кои се лекуваат од корона вирусот, а го добиле...
Македонија ТОП СТОРИИ

Скопјанец на 73 години и жена од Липково на 49 години починаа од корона вирусот

Редакција
Министерството за здравство информира дека починале уште две лица заразени од корона вирусот. „Во ГОБ „8 септември“ починаа 2 лица, пациентка од Липково (Куманово) на...