еМагазин

Tag : новороденче

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Суспендирана акушерка која ненамерно пресекла мал дел од палец на новороденче

Редакција
Од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство (ГАК) информираа дека акушерка ненамерно пресекла мал дел од палец на новороденче. Таа е суспендирана. „На Одделот за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од сепса почина новороденче од Прилеп, мајката ги обвини сестрите и докторите за негрижа

Редакција
Бебе родено пред дест дена во Прилеп почина од тешка сепса на Клиниката за детски болести во Скопје. Новороденчето на Детската клиника од Прилеп било...
Техно ТОП СТОРИИ

Родителите можат да поднесат електронско барање за упис на новороденче

Редакција
Електронски упис на новороденче за издавање извод од матична книга на родените е овозможен преку националниот портал  www.uslugi.gov.mk. „Преку новата услуга родителите сега имаат можност...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Вашето его, партиските препукувања и неспособност ни го убија бебето: Исповед на мајката која го изгуби новороденчето во болницата во Битола

Редакција
Четири дена по смртта на нејзиното новороденче на Фејсбук се огласи родилката Викторија Крстева. Во постот таа најави дека нема да отстапи од барањето на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Прекршочни мерки за гинеколог, доктор и Битолската болница за случајот со починатото новороденче

Редакција
Државниот санитарен и здравствен инспектортат (ДСЗИ) го објави извештајот со вонредниот инспекциски надзор извршен во текот на вчерашниот ден, а во врска со смртта на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинение за двајца битолски гинеколози: Ненавремено извршиле царски рез, поради што новороденчето починало

Редакција
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола по спроведена претходна постапка поднесе обвинителен предлог против две лица за кривично дело „тешки дела против здравјето на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Новороденче родено позитивно на Ковид-19 на Клиниката за гинекологија

Редакција
Регистрирано е новороденче позитивно на Ковид-19 на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство. Ниту новороденчето, ниту мајката немале симптоми. Министерот за здравство Венко Филипче денеска...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Спасен животот на петдневно новороденче со комплицирана операција

Редакција
Новороденче на возраст од пет дена било хоспитализирано во Клиниката „Жан Митрев“ поради сложена срцева мана Пенталогија на Фало, која се карактеризира со цијаноза (помодрување)...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Спасено новороденче: Најсреќен ден од животот за семејството Јашари и покрај корона вирусот

Редакција
Уште едно новороденче си заминува дома здраво и среќно. Вчерашниот ден за семејството Јашари беше најсреќниот ден во животот. Тие во своите прегратки си ја...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Малиот Михаил за четири часа доби можност за нормален живот

Редакција
Михаил е роден на 19. ноември во Клиничка болница Штип. Веднаш по раѓањето се препознаени симптоми на вродена срцева мана и на возраст од 8...