еМагазин

Tag : лекови

Македонија

Меџити најави дека повеќе од 10 лекови ќе бидат ставени на позитивната листа

Редакција
Министерот за здравство Фатмир Меџити, во утринското интервју за „Слободен печат“ информираше дека за многу кратко време ќе имаме отприлика над 10 лека ставени на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Давањето и контролата на лекови е работа на менаџментот и главната сестра, рече Филипче за случајот Онкологија

Редакција
Поранешниот министер за здравство Венко Филипче денеска пред членовите на Анкетната комисија за случајот на Онкологија рече дека пред да стане министер, имало систем со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Точно е дека имаше кражби на лекови, вели поранешниот директор на Онкологија, Васев

Редакција
Поранешниот директор на Клиниката за онкологија, Нино Васев за ТВ 24 потврди дека во неговиот мандат се случиле две кражби на лекови за што институциите биле...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Над 1.000 рецепти за хронична терапија препишале матичните лекари, наместо специјалисти

Редакција
Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска ја посети поликлиниката Јане Сандански во Скопје, каде разговараше со дел од матичните лекари и пациенти во врска со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Формирана Комисија: По 13 години, можност да се ревидира позитивната листа на лекови

Редакција
Донесен е новиот Правилник за ставање лекови на позитивна листа, кој се базира на европските пракси во оваа област вклучувајќи ги тука и посебните договори...
Македонија ТОП СТОРИИ

Изгласани законските измени за побрз пристап до лекови, главно за ретки болести

Редакција
Собранието синоќа на 106-тата седница донесе Закон за дополнување на Законот за лекови и медицински средства и изгласа измени на Законот за здравствено осигурување откако...
Македонија

Пред пратениците денеска законските измени за набавка на лекови

Редакција
Во Собранието денеска ќе се гласа за изменување и дополнување на Законот за здравствено осигурување, по скратена постапка, чиј предлагач е Владата. Што побрзо се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Нема зголемување на цените на лековите од позитивната листа, велат од Министерството за здравство

Редакција
Нема зголемување на цени на лекови од позитивната листа, подвлекуваат од Министерството за здравство за МИА, одговарајќи на прашањето дали поскапуваат лековите што не се...
Македонија

Владата задолжи неколку институции за набавка на лекови за пациентите со цистична фиброза

Редакција
Владата задолжи неколку институции за набавка на лекови за пациентите со цистична фиброза, соопшти владината прес-служба. Од Владата информираат дека на седница ја разгледале информацијата...
Свет ТОП СТОРИИ

СЗО објави публикација со листа на лекови кои треба да се подготват во случај на нуклеарен напад

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) објави публикација која обезбедува ажурирана листа на лекови чии залихи треба да се подготват во случај на нуклеарна опасност и изложеност...