еМагазин

Tag : лекови

Македонија

Од утре се укинуваат квотите: Блиски лица на изнемоштените ќе може да подигаат лекови во нивно име

Никола Осило
Граѓаните од утре ќе можат да добијат лек што им е препишан на рецепт од која било аптека во државата и во кој бил ден...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Царсо интернaционал“ го доби тендерот на Министерството за здравство за набавка на лекови за ретки болести вреден 1,6 милиони евра

Никола Осило
Министерството за здравство по распишаниот тендер за набавка на лекови за лекување на ретки болести склучи договор со друштвото за трговија, застапништво и маркетинг „Царсо...
ЖИВОТ

Сите детали: Болните не мора лично да ги подигнуваат лековите од аптека

Редакција
Осигурените лица од 01.10.2019 година лековите во аптека ќе можат да ги подигнуваат само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта...
Локално

Кривична пријава за прилепчанец кој продавал штетни лекови

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против Н.Е.(33) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „производство и пуштање...
Македонија

Од 1 октомври лекови на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со лична карта или пасош и рецепт

Редакција
Осигурените лица од 01.10.2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта...
Локално

Несекојдневен случај во Велес: Ги претворил аптеките во дилерски дувла

Никола Осило
На 8.8.2019 СВР Велес во координација со Одделот за криминалистичка полиција и Агенцијата за лекови и медицински средства при Министерството за здравство изврши претрес во...
Македонија

Се укинуваат квотите за лекови на рецепт во аптеките во Охрид, Струга, Дојран…

Никола Осило
Од овој месец се укинуваат квотите за лековите на рецепт во аптеките во регионите на туристичките места Охрид, Струга, Дојран, околината на Гевгелија и регионот...
Македонија

(ВИДЕО) Заев откри злоупотреби: Лекари издавале фиктивни рецепти, а со лековите се тргувало

Редакција
Премиерот Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања обелодени зошто граѓаните во државава не можат да дојдат до лекови на рецепт во текот на целиот...
Локално

Му зел 1.000 евра за да му купи лекови од Бугарија, што никогаш не ги добил

Никола Осило
На 20.03.2019 во 18.40 часот во Полициската станица Штип, С.В.(49) од село Ропотово, општина Долнени, пријавил дека бил измамен од лицето З.И.(57) од Штип, информира МВР....
ЖИВОТ

776 аптеки ќе добијат зголемување на квотите за лекови за 12 илјади денари

Редакција
Вкупно 776 приватни здравствени установи – аптеки со кои Фондот за здравствeнo осигурување во моментов има склучено договор за март 2019 година ќе добијат рамномерно зголемување на...