еМагазин

Tag : ФЗОМ

Македонија

Ковачевски ќе предложи државна награда за еден од инженерите кои се справуваа со сајбер-нападот на Фондот за здравствено осигурување

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски смета дека именувањето на Магдалена Филиповска Грашкоска за генерален директор на Фондот за здравствено осигурување бил вистинскиот избор. Тој ќе предложи еден...
Македонија ТОП СТОРИИ

Системот на ФЗО профункционира – започна исплата на боледувањата, породилното остуство и разни рефундации

Редакција
Речиси сите модули на ФЗОРСМ, се ставени во функција. ИТ експертите ги финализираат процесите и функционалностите, и со тоа започна исплата на боледувањата, породилното остуство...
Македонија

Здравствените работници во среда ќе излезат на протест, независно дали во понеделник ќе ја добијат јануарската плата

Редакција
Здравствените работници во среда ќе излезат на протест иако добиле ветување од директорката на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) дека во понеделник до крајот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пациентите можат да се лекуваат непречено, се справуваме со сајбер напад, велат од Фонд за здравствено осигурување

Редакција
Фондот за здравствено осигурување соопшти дека пациентите ќе можат да се лекуваат непречено и покрај техничките проблеми и сајбер нападот со кој се соочува институцијата,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се зголемува капитациониот бод за матичните лекари, гинеколози и стоматолози

Редакција
Фондот за здравствено осигурување, како резултат од разговорите и преговорите со Лекарската комора и Стоматолошката комора, а во насока на повисоко вреднување на трудот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Фондот за здравствено осигурување вработува 33 службеници

Редакција
Фондот за здравствено осигурување објави оглас за вработување на 33 службеници. Се бара стручен соработник за право од здравствено осигурување, Одделение за спроведување на здравствено...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Граѓаните на приватното здравство платиле 18,6 милиони евра, поради немање доволно термини за ковид-тестирање на државно, утврди Државниот завод за ревизија

Редакција
Во услови на пандемија, поради необезбедување на повеќе термини во Јавните здравствени установи (ЈЗУ) и несклучени договори со Приватните здравствени установи (ПЗУ) за дијагностицирање на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Магдалена Филиповска-Грашкоска од Инспекциски совет, назначена за в.д. директор на ФЗО

Редакција
Владата на денешната 40.седница го разреши Стево Крстевски од должноста директор на Фондот за здравствено осигурување на Република Северна Македонија (ФЗОРСМ), а за вршител на...
Македонија

Антикорупциска отвори предмет за кршење на законот при именувања директори во ФЗОМ

Редакција
Антикорупциска комисија отвори предмет оформен по анонимна пријава во однос на изборот на директор на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ). Имено, на еден од директорите...
Македонија

Ќе се пролонгира рокот за добивање потврда од специјалист за хронично болните лица

Редакција
Од Министерството за здравство соопштија дека, хронично болните лица до 23-ти септември треба да посетат специјалист и да добијат потврда со која поради нивната дијагноза...