еМагазин

Tag : ПЦР тест

Балкан

Косово може да ја преиспита одлуката за три вакцини при влез во земјата

Редакција
Косовското Министерство за здравство најави дека во текот на неделава е можно да се преразгледа одлуката за обврската на странските државјани при влез во земјата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бугарија ја промени одлуката: Македонските граѓани сепак ќе може да влегуваат во државата од 20 јануари, со задолжителен ПЦР-тест

Редакција
Министерство за надворешни работи на Македонија (МНР), информираше дека по интензивната комуникација меѓу двете земји, надлежните институции на Република Бугарија, донесоа нова одлука за влез...
ЖИВОТ

Доктор Лазаров: „Еве зошто ПЦР за излез“

Редакција
Доктор Ненад Лазаров на неговиот Фејсбук-профил објави текст од германски весник во кој се вели дека повеќе од една третина од хоспитализираните во Цирих потекнуваат...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Грција ги смени правилата: При влез од Македонија со негативен ПЦР или рапид тест, ќе има повторно задолжително тестирање

Редакција
Патниците кои во Грција влегуваат од 16 земји меѓу кои и Северна Македонија, а немаат сертификат за вакцинација со поминати 14 дена од имунизацијата или...
Македонија

Ќе се разгледа можноста македонските државјани да можат да прават ПЦР-тест на граница, најави Филипче

Редакција
Македонските државјани кои ќе се затекнат на граница од 1 септември натаму, а не се вацинирани или немаат ПЦР – тест ќе мора да одат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата одлучи: Од 1 септември влез во земјава само за вакцинирани, прележани до 45 дена или негативен ПЦР тест

Редакција
Од 1 септември домашните и странските државјани ќе можат да влезат во државата доколку претходно на граничниот премин приложат сертификат/потврда за извршена имунизација (вакцинација) од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија во црвената категорија за патување на Кипар: Потребен ПЦР-тест пред и по пристигнувањето

Редакција
Од портокаловата, заедно со уште три земји, Северна Македонија е преместена во црвената зона за патување на Кипар и задолжителен е ПЦР тест направен 72...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Од 1 септември влез или излез од земјата со сертификат за вакцинација, за прележан Ковид-19 во последните 45 дена или негативен ПЦР- тест

Редакција
Од 1. септември за влез во Македонија ќе ви треба потврда за вакцинација и прележан Ковид-19 или ПЦР-тест, одлучи на денешната седница Владата. „Од 1...
Балкан ТОП СТОРИИ

Актуелните мерки за влез во Грција продолжени до 22 јули

Редакција
Документ поврзан со Ковид-19, односно сертификат за вакцинација или негативен ПЦР/рапид тест или потврда за прележан вирус, заедно со пополнет PLF формулар и понатаму се...
Балкан ТОП СТОРИИ

Словенија од денеска со нова одлука за влез во државата: Потврда за вакцина, негативен ПЦР тест или прележан Ковид-19

Редакција
Патниците, од денеска до 23 јули, ќе влегуваат во Словенија според новата одлука на Владата, според која на сите, без оглед од каде доаѓаат, ќе...