еМагазин

Tag : кипар

Македонија ТОП СТОРИИ

Воспоставени дипломатски односи со Република Кипар

Редакција
Во Хелсинки денеска, во рамки на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија и земјите-кандидати за членство во ЕУ, министерот...
Балкан

„Катимерини“: Грчките воени сили се во состојба на подготвеност

Редакција
Грчките вооружени сили се во состојба на подготвеност поради продолжување на можен турски „провокативен” настап во источниот Медитеран, објави грчкиот весник Катимерини. Според грчкиот весник,...
Балкан ТОП СТОРИИ

Зошто Кипар се заканува со вето за старт на преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ?

Редакција
Односите помеѓу двете земји членки на НАТО, Грција и Турција кои константно се затегнати, се пред нова ескалација, поради Кипар, пренесува дописникот на еМагазин од...
Македонија

Кипар станува нов проблем за датум за старт на преговори со Македонија и Албанија?

Редакција
Земјите членки на ЕУ вчера изразија несогласување околу почетокот на преговорите за влез во Унијата со Северна Македонија и Албанија, а според нивниот заеднички Извештај,...
Свет

(ВИДЕО) Прв сериски убиец на Кипар: Војник уби седум жени, меѓу кои и осумгодишно девојче

Редакција
Маж од Кипар призна дека убил шест жени и едно девојче на шестгодишна возраст и стана прв сериски убиец на овој остров. Станува збор за...
Свет

САД ја менуваат стратегијата во однос на Грција и Кипар

Редакција
САД усвоија Закон за партнерство за безбедност и енергетско партнерство во Источен Медитеран од 2019 година со што се овозможува официјален Вашингтон во целост да...