еМагазин

Tag : косово

Македонија ТОП СТОРИИ

Бесим Красниќи екстрадиран во Македонија, спроведен е во Идризово

Редакција
Бесим Красниќи (44) од Косово денеска е екстрадиран во Македонија и е спроведен во затворот Идризово, информираа од Министерството за внатрешни работи. Тој се бараше...
Македонија ТОП СТОРИИ

Агим Красниќи кој е во бегство 4 години уапсен во Косово

Редакција
Во Урошевач, Косово, е уапсен Агим Красниќи, кој од 2020 година е во бегство. Тој во 2008 година беше осуден на 15 години затвор, бидејќи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои пратеници од Македонија ќе гласаат дали Косово ќе стане членка на Советот на Европа

Редакција
Препораката Косово да стане членка на Советот на Европа е во фокусот на јавноста во регионов. За да Косово добие препорака, „за„ гласаа и двајца...
Балкан ТОП СТОРИИ

„Ден на срам во Советот на Европа, за првпат е препорачано членство на нешто што не е држава„: Реакции во Србија

Редакција
Жестоки реакции пристигнуваат од Србија по вчерашната препорака за Косово да стане членка на Советот на Европа. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Косово доби препорака да стане членка...
Балкан ТОП СТОРИИ

Косово доби препорака да стане членка на Советот на Европа, „за“ гласаа и пратеници од Македонија

Редакција
Косово доби препорака да стане членка на Советот на Европа, што е претпоследниот чекор до целосно членство. Парламентарното собрание на Советот на Европа синоќа со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Со лични карти со старото име може да се патува во БиХ, Србија, Албанија и Косово

Редакција
Со лични карти со старото име на државата се уште може да се патува во Босна и Херцеговина, Србија, Албанија и Косово, потврдија од Министерството...
Балкан ТОП СТОРИИ

Еврото ќе биде единствена валута во Косово од 1. февруари

Редакција
Централната банка на Косово (ЦБК) одлучи од 1. февруари, единствена валута за плаќање во таа држава да биде еврото. „Единствена валута дозволена за вршење на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема закана од Русија, загрижуваат тензиите во Косово и Босна: Состанок на лидерите на НАТО сојузници од регионот во Скопје

Редакција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска во Скопје изјави дека во однос на безбедносната состојба на регионот не гледа закана за некој од сојузниците...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија го зголеми бројот на војници на Косово

Редакција
Владата донесе одлука за изменување на одлуката за испраќање на припадници на Армијата на Македонија за учество во НАТО операцијата „КФОР“ во Република Косово. Со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Отец Фотиј депортиран во Македонија, забранет влез во Косово следните пет години

Редакција
Игуменот на манастирот Девина вода на СПЦ во општина Звечан, отец Фотиј, кој е државјанин на Македонија и чие граѓанско име е Александар Костовски, е...