еМагазин

Tag : косово

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Експериментот „војска на Косово“ го враќа бурето со барут на Балканот

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите по озаконувањето на одлуката за формирање на армија на Косово, а поради овој потег Советот за безбeдност на Обединетите нации денеска во
Македонија ТОП СТОРИИ

Албански партии бараат Заев да се извини и да ја повлече изјавата за формирањето на војската на Косово

Редакција
Од Алијансата за Албанците и Беса на Билал Касами, регираат на изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев за формирањето на војската на Косово. Бараат тој да
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Американски знамиња, песни и ора: Како Косоварите го прославија формирањето на војска на Косово

Редакција
Со песни и ора и многу американски знамиња, жителите на Косово вчера го прославија формирањето на војска на Косово и покрај противењето на Европската Унија,
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев и Ахмети со спротивни ставови за формирањето на војска на Косово

Редакција
Владините партнери, лидерот на СДСМ, Зоран Заев и премиер и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, имаат спротивни ставови за формирањето на војска на Косово. Заев,
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Честитка од Ахмети во воена униформа за формирање на косовската армија

Редакција
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, која е дел од владината коалиција, на својот Фејсбук профил со фотографија на која е облечен во воена униформа го
Македонија

Прекин на сообраќајот кон Косово утре и задутре

Никола Осило
Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека поради изведување наградежни работи  на магистралниот пат Скопје – Приштина, поточно од косовскиотграничен премин (Хани Елези-  Качаник) ќе биде во прекин сообраќајот во  двата правци за влез и излез од Косово и тоа на 07.12 (четврток) во времето  од 09:00 до 12:00 часот иод 14,00 до 17,00 часот и на ден 08.12.(петок) во времето од 07,00 до 17,00 часот.  
Балкан

Вучиќ: „Ќе беше најдобро на светот ако го уапсевме Груевски без потерница“

Никола Осило
Ќе беше најдобро на светот доколку кажевме дека ние сме виновни затоа што немавме никаква потерница и најверојатно требаше без потерница да го уапсиме Груевски,
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев се огради од било какви разговори за „пакт против Србија“

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се оградува од какви било разговори за „пакт против Србија“, апелирајќи до Косово и до Србија да градат пријателство
Македонија

Расим Мрљаку именуван за почесен конзул на Македонија во Косово

Редакција
За почесен конзул на Македонија во Република Косово со седиште во Грачаница е именуван косовскиот државјанин Расим Мрљаку. Одлуката е донесена на денешната владина седница
Балкан ТОП СТОРИИ

Се погласни најавите за корекција на границите на Косово: Можен ли е домино ефект?

Никола Осило
Албанскиот премиер Еди Рама по заедничката седницата на владите на Албанија и Косово во Пеќ за идејата за корекција на границите на Косово изјави дека