еМагазин

Tag : македонски државјани

Македонија ТОП СТОРИИ

Двајцата македонски државјани кои беа во камп во Мароко пристигнаа во Мадрид

Редакција
Двајцата македонски државјани, кои се наоѓаа во камп во Маракеш, Мароко, се пристигнати во Мадрид и се во добра здравствена состојба, соопштија денеска од Министерството...
Македонија ТОП СТОРИИ

15 македонски државјани се во погодените места од невремето во Грција, сите се на безбедно

Редакција
Министерството за надворешни работи преку Амбасадата во Атина и Генералниот конзул во Солун е во постојана комуникација со нашите државјани кои се најдоа затекнати во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од почетокот на тензиите во Судан нема регистрирани повици за помош од наши државјани, велат од МНР

Редакција
Од почетокот на тензиите во Судан не се регистрирани повици од наши државјани на кои им е потребна помош, информираат од Министерството за надворешни работи....
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР: Се уште важи апелот до нашите државјани ако се во можност да ја напуштат Русија

Редакција
Министерството за надворешни работи денеска информира дека се уште важи апелот до државјаните на земјава доколку се во можност да ја напуштат Русија, упатен на...
Македонија

Македонските државјани рекордери во депортации од Германија

Редакција
Македонските државјани го држат неславниот рекорд според бројот на депортации од Германија во првите шест месеци од годинава, покажуваат податоците на германската влада, пишува „Дојче...
Македонија

Ќе се разгледа можноста македонските државјани да можат да прават ПЦР-тест на граница, најави Филипче

Редакција
Македонските државјани кои ќе се затекнат на граница од 1 септември натаму, а не се вацинирани или немаат ПЦР – тест ќе мора да одат...
Балкан

Во Србија почна пописот на македонските државјани

Редакција
Во Србија денеска официјално почна првата фаза од пописот на македонските државјани со попишување на вработените во дипломатско-конзуларните преставништва и нивните семејства и на македонската...
Македонија

Видео од стравичната сообраќајка во Србија во која загинаа и двајца македонски државјани

Редакција
Македонското Министерство за надворешни работи информираше дека добило телефонска потврда од полицијата во Јагодина, Србија, дека во вчерашната сообраќајна несреќа на автопатот Белград-Ниш, меѓу загинатите...
Македонија

На боиштата за Исламската држава досега во изминатите години загинале 35 македонски државјани, а се уште активни 15 лица. 

Редакција
Безбедносната состојба во Македонија е мирна и нема терористички закани, иако секогаш постои опасност од тероризам. По притворањето на седуммината странски борци на Исламска држава (ИД)...
Македонија

Приведените борци на ИСИС од Македонија, на МВР и ги испратиле со авион Американците

Редакција
Седуммината борци на ИСИС по потекло од Македонија кои вчера МВР ги приведе, биле лишени од слобода на Меѓународниот аеродромот-Скопје. Од МВР за МИА појаснуваат...