еМагазин

Tag : србија

Балкан

Ќе се снима серија за Слободан Милошевиќ, „Семејство“

Редакција
Во Србија во март стартува снимањето на тв серија за поранешниот претседател на Југославија, Слободан Милошевиќ и неговото семејство насловена како “Семејство“, пренесува српски Курир....
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како Вучиќ го пречека Пендаровски

Редакција
Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска е во посета на Србија. Претпладнето беше пречекан од српскиот колега Александар Вучиќ пред Палатата Србија во Белград со највисоки...
Балкан

Тоше Проески добива улица во селото Јабука кај Панчево

Редакција
Еден од најдобрите пејачи од пост-југословенскиот простор, Тоше Проески, кој загина во сообраќајна несреќа во 2007 година, ќе добие улица во селото Јабука во близина...
Македонија

Српските разузнавачи уапсија Mакедонец заради кражба на документација за производство на муниција

Редакција
Државјанин на Северна Македонија, поранешен инженер во фабриката за муниција „Први Партизан“ и двајца работници, државјани на Србија, се уапсени под сомнение за злоупотреба и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Алкалоид“ инвестира 1,8 милиони евра во проширување на производните капацитети во Србија

Никола Осило
„Алкалоид“ АД Скопје континуирано вложува во освојување на поголемо пазарно учество на постојните и нови пазари во странство. За таа цел на 21.10.2019 година изврши...
Балкан

(Видео) Вучиќ нестрпливо го чекаше Медведев: Воена вежба во чест на рускиот премиер во Србија

Никола Осило
Со свечена церемонија и воена вежба беше пречекан денеска во Србија рускиот премиер Димитриј Медведев кој доаѓа во земјата по повод 75 години од ослободувањето...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Ердоган пристигна во Србија: Српската традиција и протестот на таксистите главен декор за пречек

Никола Осило
Со највисоки почести зачинети со српските традиционални носии беше пречекан денеска во Белград турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој престојува во дводневна посета на Србија....
Балкан

(Видео+фото) Премиерката на Србија со девојката на Парадата на гордоста во Белград

Редакција
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ вчера се појави на Парадата на гордоста со својата партнерка Милица Ѓурѓевиќ. Таа сподели и фотографии на нејзиниот Твитер профил:...
Македонија

Српското Министерство за правда нема информации за приведувањето на Палевски

Редакција
Српското Министерство за правда нема информации за приведувањето на бизнисменот Љупчо Палевски – Палчо за кого македонските медиуми објавија дека вчера бил приведен од полицијата...
Балкан

(Фото) Премиерката на Србија со партнерката на гости кај премиерот на Луксембург и неговиот сопруг

Редакција
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ и нејзината партнерка Милица Ѓорѓевиќ, вчера имаа приватна средба со премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел и неговиот сопруг, Готје Дестенеј,...