еМагазин

Tag : поскапување

Бизнис ТОП СТОРИИ

Бензинот „Еуросупер БС-98“ поскапува за два денари

Редакција
Цената на бензинот „Еуросупер БС- 98“ од вечерва на полноќ се зголемува за два денари, и ќе изнесува 85,5 денари за литар, одлучи Регулаторна комисија...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бензините поскапуваат до денар, а дизелот за 1,5 денари

Редакција
Бензините поскапуваат до еден денар, а дизелот до денар и половина, одлучи Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги. Малопродажната цена на бензинот „Еуросупер БС-95“...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Рестораните луксуз: Угостителските услуги во јануари поскапи за 6,3%

Редакција
Угостителските услуги во јануари годинава, во споредба со истиот месец од 2023, се зголемени за 6,3%, соопшти Државниот завод за статистика. Во однос на декември...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Горивата поскапуваат за 1,5 денари

Редакција
Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад (РКЕ). Малопродажните...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Парното поскапува за 4,5%: За просечна сметка од 1.800 денари, плус 80 денари

Редакција
Парното ќе поскапи 4,51 процент, на сметка од 1.000 денари значи зголемување за 45 денари или на просечна сметка од 1.800 денари во Скопје, зголемувањето...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Половните возила ќе поскапат, Владата ќе ја зголеми акцизата

Редакција
Владата подготвува документ за зголемување на акцизата за половните возила кои што се увезуваат во земјата, објави Телма. Во документот кој го добил Телма, се...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Поскапува речиси целата храна, а не само луксузните производи како што најави Влада

Редакција
Со зголемување на данокот за прехранбените производи, во маркетите ќе поскапи речиси се, односно над 1.000 артикли. Владата најавуваше дека ќе поскапат само луксузните производи,...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Цената на свинското месо се зголеми за 40 денари

Редакција
Цената на свинското месо е зголемена за 40 денари, потврди за МИА потпретседателот на Асоцијација на земјоделци, Гоце Сарафимов. Тој посочи дека цената на свинското...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Во време на криза не треба шпекулативно да се зголемуваат цените, вели Бесими за најавата за поскапување на лебот

Редакција
Во време на криза не треба шпекулативно да се зголемуваат цените. Владата е подготвена да разговара со мелничката индустрија и да реагира соодветно за да...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бензините поскапуваат до денар и половина, дизелот поевтинува за денар

Редакција
Бензинот „Еуросупер БС-95“ поскапува за еден денар, а „Еуросуепр БС-98“ за 1,5 денари, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Согласно истата одлука дизелот поевтинува за еден...