еМагазин

Tag : парно

БЕСПАРИЦА

Приклучувањето на парно греење поевтинува за 37 отсто

Редакција
За 37 отсто да се намали надоместокот за приклучување на системот за дистрибуција на топлинска енергија, предвидува една од главните измени во мрежните правила за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Судот во Стразбур пресуди во полза на сопствениците на станови исклучени од централното греење

Редакција
Европскиот суд за човекови права оцени дека Северна Македонија не го заштитила имотот на лицата кои не сакале да ја подмират фиксната сметка за топлинска...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Град Скопје не доби лиценца, БЕГ ќе не грее и оваа сезона

Редакција
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимовски денеска соопшти дека за две-три недели ќе има конечен став во однос на постапката за издавање...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Регулаторите ќе бараат да не се издава одобрение за градење на зграда без приклучок за парно

Редакција
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ќе инсистира со новиот закон за градба, што се подготвува при издавање одобрение за градба инвеститорите да се обврзат дека...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Град Скопје ќе дистрибуира топлинска енергија до граѓаните

Редакција
На денешната владина седница е донесена одлука на Град Скопје да му се даде трајно користење на топловодната мрежа, со која ќе управува новоформираното претпријатие...
Бизнис

РКЕ: Исклучените од системот за парно да не ги плаќаат сметките за април, ќе се сторнираат

Редакција
Граѓаните кои се исклучени од системот за парно греење, а добиле сметки за април да не ги плаќаат, апелираат од Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ)....
БЕСПАРИЦА

Сопствениците на станови исклучени од парно нема да плаќаат паушал ако живеат во нив

Редакција
Ниту еден граѓанин кој живее во стан во негова сопственост што бил исклучен од системот за централно греење пред 31 март 2019 година нема да...
Бизнис

Калориметри за приклучените на парно, РКЕ предлага граѓаните да ги купуваат на рати

Редакција
Регулаторната комисија за енергетика предлага да се најдат соодветни механизми со кои на приклучените на парно греење ќе им се овозможи да постават калолиметри. Претседателот...
Бизнис

Од април исклучените од парно нема да плаќаат фиксен надоместок

Никола Осило
Од април исклучените од парно греење повеќе нема да плаќаат фиксен надоместок, предвидуваат новите предлог-правила за снабдување со топлинска енергија што денеска на седница ги...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Како еднаш не се поплавија казните и долговите на обичниот граѓанин?!„: СЈО на „тапет“ на Твитер

Редакција
Не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи по потврдувањето на информацијата од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) дека поради дотраеност на сѐвкупната инсталација за парно...