еМагазин

Tag : резолуција

Балкан ТОП СТОРИИ

Најмногу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница, најмногу вложив во односите со нашите браќа Македонци, вели Вучиќ

Редакција
Во интервју за српската телевизија Прва, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека е разочаран што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница и дека тоа најмногу...
Свет ТОП СТОРИИ

Во ОН усвоена Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Редакција
Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) денеска со 84 гласа „за“ ја усвои Резолуцијата за Сребреница. Деветнаесет земји гласаа „против“, а 68 беа воздржани. Македонија...
Македонија ТОП СТОРИИ

Османи сам одлучил Македонија да биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница

Редакција
Министерот за надворешни работи и кандидат за претседател на Македонија на владејачката ДУИ, Бујар Османи сам, без одлука на Владата, одлучил Македонија да биде коспонзор...
Балкан ТОП СТОРИИ

“Северномакедонците би можеле барем да се воздржат ако не можат да ја поддржат Србија“: Реакции за македонското коспонзорството на резолуцијата за Сребреница

Редакција
Поранешниот министер и прв човек на српската Безбедносно-информативна агенција (БИА), Александар Вулин денеска остро реагираше на најавата на министерот за надворешни работи Бујар Османи дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Резолуција во Сенатот на САД за Македонија: Oтворање на првиот кластер со ЕУ без дополнителни билатерални услови

Редакција
САД го поддржаа пристапувањето на Македонија во Европската Унија (ЕУ) во најнова резолуција во Сенатот, спонзорирана од демократскиот сенатор од Вермонт Питер Велч, демократската сенаторка...
Балкан ТОП СТОРИИ

Европскиот парламент со резолуција бара меѓународна истрага за наводните нерегуларности на изборите во Србија

Редакција
Европскиот парламент изгласа резолуција со која бара меѓународна истрага за наводните нерегуларности за време на изборите одржани минатиот декември во Србија. „Европскиот парламент повикува на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија гласала воздржано за резолуцијата за прекин на огнот во Газа, оти не бил спомнат терористичкиот напад на Хамас

Редакција
Одлуката за гласање на Резолуцијата на Обединетите Нации (ОН) не беше лесна. Одлучивме да гласаме воздржано затоа што резолуцијата ги адресира хуманитарните прашања со што...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Македонија била воздржана за резолуцијата на ОН за итно примирје во Газа

Редакција
Македонија е меѓу 45. земји кои биле „воздржани“ за резолуцијата, која синоќа беше изгласана од страна на Генералното собрание на Обединети нации (ОН),  со која...
Свет ТОП СТОРИИ

За Израел резолуцијата на ОН е „одвратна“, Палестина и Хамас ја поздравија

Редакција
Шефот на израелската дипломатија Ели Коен ја отфрли резолуцијата на Генералното собрание на Обединети нации со која се повикува на прекин на огнот во Појасот...
Свет ТОП СТОРИИ

Обединетите нации усвоија резолуција која повикува на итно примирје во Појасот Газа

Редакција
Генералното собрание на Обединети нации (ОН) синоќа со мнозинство гласови усвои резолуција со која се повикува на итно хуманитарно примирје во Појасот Газа. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...