еМагазин

Tag : преговори

БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Босна и Херцеговина отвара пристапни преговори со ЕУ

Редакција
Босна и Херцеговина, осум години откако поднесе апликација за членство, ги отвара пристапните преговори со Европската Унија (ЕУ). Откако претходно земјата доби препорака за отпочнување...
Македонија ТОП СТОРИИ

Резолуција во Сенатот на САД за Македонија: Oтворање на првиот кластер со ЕУ без дополнителни билатерални услови

Редакција
САД го поддржаа пристапувањето на Македонија во Европската Унија (ЕУ) во најнова резолуција во Сенатот, спонзорирана од демократскиот сенатор од Вермонт Питер Велч, демократската сенаторка...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Украина и Молдавија да почнат пристапни преговори со ЕУ, предложи Европската комисија

Редакција
Денеска Европската комисија (ЕК) предложи отворање пристапни преговори со Европската Унија (ЕУ) за Украина и Молдавија. За Босна и Херцеговина пак од Комисијата посочија дека...
Свет ТОП СТОРИИ

Во Саудиска Арабија почна мировниот самит за Украина, без учество на Русија

Редакција
Високи претставници на околу 40 држави, меѓу кои и САД, Кина и Индија, вчера во саудискиот град Џеда почнаа преговори, кои, како што Киев и...
Свет ТОП СТОРИИ

Мировни преговори за Украина на почетокот на август во Саудиска Арабија, без Русија

Редакција
Саудиска Арабија на почетокот на август ќе биде домаќин на мировните преговори за Украина на кои се поканети 30 земји, но без Русија, пишува денеска...
Балкан ТОП СТОРИИ

Направивме добар исчекор, договоривме неколку точки, една од нив формирање на заедници на српски општини, вели Вучиќ

Редакција
Направивме добар исчекор во конструктивна атмосфера и ќе почнеме нешто да работиме. Секако не беше ден Д, но мислам дека беше во ред, изјави српскиот...
Македонија

Алијанса за Албанците на седница на претседателството одлучува за преговори за влез во Владата

Редакција
Претседателството на Алијанса за Албанците во седиштето во Тетово ја започна најавената средба по одлуката минатиот викенд на Централното собрание за формирање на преговарачкиот тим...
Македонија

Во историската комисија не се разговара за дефинирање на статусот на МПЦ-ОА, вели Ковачевски

Редакција
Македонско-бугарската историска комисија воопшто не разговара за дефинирање на статусот на МПЦ-ОА, а она што е валидно е само кога комисијата има консензус, изјави денеска...
Балкан ТОП СТОРИИ

Европскиот парламент усвои резолуција за Србија: Напредок кон ЕУ и пристап до фондовите, само доколку воведе санкции против Русија

Редакција
На денешната седница на Европскиот парламент усвоена е резолуција за проширување на ЕУ со која се препорачува на Европската комисија и земјите членки напредокот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бектеши оптимист дека Бугарија ќе ни продаде струја по пониска цена

Редакција
Разговорите за цената за набавка на струја од Бугарија не се завршени. Утре ќе имаме уште еден онлајн состанок заедно со мојот бугарски колега, но...