еМагазин

Tag : преговори

Балкан

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај пак ќе седне со властите на суверено Косово

Редакција
Албанскот премиер Еди Рама, коментирајќи ја изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека „нема да ја признае независноста на Косово и дека преговара со Западот,...
БЕНЧМАРК

Во преговарачката рамка за Македонија јазикот е македонски

Редакција
Во Предлог-преговарачката рамка за Македонија што денеска ја усвои Европската комисија, одредницата што се користи за именување на јазикот е – македонски (Macedonian), без никакви...
Македонија ТОП СТОРИИ

ЕУ одобри безусловен почеток на преговорите со Македонија

Редакција
Министрите за европски прашања на ЕУ денеска одлучија дека Северна Македонија треба да ги започне преговорите без никакви дополнителни услови, јави дописничката на МИА од...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Нова методологија за преговори со ЕУ: Секоја членка ќе може да го „замрзне“ процесот за новите кандидати

Редакција
Нацрт-извештајот кој Европската Комисија треба да го усвои и објави утре напладне и со кој на земјите членки и на Европскиот Парламент им се нуди...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Германскиот министер за Европа, Рот: Во Македонија се заканува враќање на национализмот и појавување на старите рани и етнички конфликти

Редакција
Да, мораме да ја реформираме Европската унија (ЕУ)! Но, задоцнетото продлабочување на ЕУ не е спротивно на нејзиното продлабочување. Поголема ЕУ, која истовремено е поспособна...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата одвоила 325.000 евра за кампања по повод добивање датум за преговори со ЕУ

Никола Осило
Владата на една од последните седници донела одлука за организирање серија активности за подигање на јавната свест и промоција на европските вредности и придобивките кои...
Балкан

Захариева: Историска грешка е непочнувањето на преговори на Северна Македонија со ЕУ

Редакција
Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева смета дека одлуката за стопирање на планираниот почеток за претпристапни преговори на Македонија со Европската Унија...
БЕНЧМАРК

Европарламентот со вонредна резолуција за преговори со Македонија

Редакција
Европскиот Парламент денеска на дневен ред на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за членство со...
БЕНЧМАРК

Јункер: Ако сакаме да бидеме почитувани мора да ги одржуваме ветувањата

Редакција
Ако сакаме да бидеме почитувани ние мора да ги одржуваме нашите ветувања, изјави денеска претседателот на Евроската комисија Жан Клод Јункер, на прес-конференцијата по Самитот...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Датумот за старт на преговорите на Македонија со ЕУ се подалеку

Редакција
Лидерите на Европската Унија се разотидоа околу два часот изутринава по долга вечер преговори за проширувањето, но без договор и без заклучоци ни за Скопје...