еМагазин

Tag : истрага

Македонија

Чулев: МВР отвора истраги во кои се инволвирани и актуелни функционери

Редакција
Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев информира дека Министерството отворило неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции. Тој за ТВ21 вели...
Свет ТОП СТОРИИ

116 земји го поддржаа повикот на Австралија да се спроведе независна истрага за потеклото на Ковид-19

Редакција
Повеќе од 100 земји го поддржаа повикот на Австралија да се спроведе независна истрага за потеклото на Ковид-19, изјави денеска австралиската министерка за внатрешни работи,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се води истрага за екс директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев

Редакција
Отворена е истрага за поранешниот директор на Фондот за здравствено осигурување, Ден Дончев, потврди денеска обвинителката Вилма Русковска, одговарајќи на новинарски прашања пред Кривичниот суд....
Свет ТОП СТОРИИ

Кина не прифаќа меѓународна истрага за потеклото на корона вирусот

Редакција
Пекинг не ги прифаќа повиците во Кина да се спроведе независна меѓународна истрага за потеклото на корона вирусот, изјави кинеската амбасадорка во Велика Британија, Чен...
Македонија

Инспекторите констатирале одредени недостатоци за средбата на владините претставници во Куманово

Редакција
Вонредниот инспекциски надзор за утврдување дали има прекршување на протоколите околу средбата на владините претставници и локалните власти во Куманово, е завршен на 18 април...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Ќерката на починатиот тетовец од коронавирусот кој престојуваше во Заводот за рехабилитација, бара истрага за несовесно лекување

Редакција
Наташа Апостоловска, ќерка на 69-годишен тетовец кој почина од коронавирусот, преку социјалните мрежи тврди дека не добиле лекарска грижа додека татко и бил на лечење...
Македонија

Здружение на јавни обвинители повикаа на брза истрага, кој поставил експлозивната направа во куќата на обвинителката во Кичево

Редакција
Здружението на јавните обвинители, во врска со вчерашното поставување на експлозивна направа во куќата на јавниот обвинител во Кичево, изразува енергична осуда. „Овој чин освен...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

БЈБ започна истрага: Во затворена група на „Телеграм“ средношколци споделуваат експлицитни фотографии и видеа на малолетни девојчиња

Редакција
Преку затворена група на социјалната мрежа Телеграм со наслов „Јавна соба“, македонски средношколци споделуваат и коментираат на интимни фотографии и видеа на малолетни девојчиња од...
Македонија

Тетовското обвинителство отвори истрага за функционерите Адеми, Нухиу и Емрули

Редакција
Основното јавно обвинителство од Тетово води истрага против тројцата државни функционери, министерот за образование, Арбер Адеми, поранешниот заменик министер за внатрешни работи, Агим Нухиу и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Дали во нив е гласот на Камчев: Обвинителство отвори предмет за новите аудио-снимки

Редакција
Јавниот обвинител Љубомир Јовески во изјава за „Телма“ вели дека Јавното Oбвинителство отворило предмет во врска со новообјавените аудио снимки на Јутјуб. „Надлежен јавен обвинител...