еМагазин

Tag : он

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Малиот херој Јане со порака во ОН: Мене не ми смета мојата пречка, туку ми сметаат пречките од околината

Редакција
Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост на панел дискусијата – „Да не изоставиме ниедно дете: за секое дете, сите права“ на...
ЖИВОТ

Заев на аеродромот во Виена се сликаше со младите фудбалерки од репрезентацијата до 17 години

Редакција
„На аеродромот во Виена имав пријатна средба со иднината на нашиот женски фудбал, младите фудбалерки од репрезентацијата до 17 години„, напиша на Фејсбук премиерот Зоран...
Балкан

(Видео) Изненадување за Еди Рама од три менаџерки во хотел во Њујорк, едната од Македонија

Редакција
Албанскиот премиер Еди Рама на неговиот фејсбук-профил објави видео на кое е со три жени од Косово, Македонија и Црна Гора, менаџерки кои го пречекале...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Поразително за човештвото: Голем дел од природата веќе е изгубена, а она што ни е останато, продолжува да се уништува

Редакција
Експертската група на ОН за биодиверзитет предупреди дека голем дел од природата веќе е изгубена, а она што ни е останато, продолжува да се уништува....
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

До 2050 во морињата ќе има повеќе пластика отколку риби

Редакција
Според податоци на Обединетите Нации 30 проценти од рибите веќе се отруени со пластика, а до 2050 година во морињата ќе има повеќе пластика отколку...
Македонија

Нимиц: Промената на името ќе бара многу време, се отвораат многу прашања

Редакција
Периодот на имплементација на Договорот од Преспа ќе отвори прашања како што е работатата на Комитетот за учебниците и комерцијалната употреба на името „Македонија“, вели...
Македонија

ОН го доби писмото за новото име Република Северна Македонија: На ред Советот за безбедност

Никола Осило
Обединетите нации потврдија дека и официјално се информирани од македонската Влада за новото име на земјата, Република Северна Македонија, изјави официјален претставник на Светската организација....
Македонија ТОП СТОРИИ

Нимиц ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа

Редакција
Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа,...
Македонија

Русија не се откажува преименувањето на Република Македонија да го разгледува Советот за безбедност на ОН

Редакција
Заменик министерот за надворешни работи на Русија Александар Грушко изјави дека Москва не се меша во внатрешните работи на Атина во ситуацијата поврзана со името...
Македонија ТОП СТОРИИ

Русија бара преименувањето на Република Македонија да го разгледа Советот за безбедност на ОН

Редакција
Официјална Москва смета дека прашањето за преименувањето на Република Македонија, кое помина со усвојувањето на измените на Уставот во македонскиот Парламент, треба да се најде...