еМагазин

Tag : истражување

Македонија ТОП СТОРИИ

Најважен сојузник на Македонија е Србија, најголема закана Бугарија: Истражување на ИРИ

Редакција
Последното Истражување на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) покажува дека за најголем број од граѓаните на Македонија најважен сојузник е Србија, а најголема закана е Бугарија....
Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓаните имаат најголема доверба во армијата, најмала во обвинителството и судството

Редакција
Македонските граѓани имаат најголема доверба во македонската Армија, а најмала во обвинителството и судството, покажува истражувањето „Еврометар 2024“, кое го спроведе Центарот за европски стратегии...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Професорите Мијакоски и Столески дел од европско истражување посветено на алергиите на храна

Редакција
Во европската истражувачка мрежа COMFA, во која што учествуваат проф. д-р Драган Мијакоски и проф. д-р Сашо Столески од Институтот за медицина на трудот и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Еден тим на итна помош во Струмица и Тетово, „покрива“ дури по 40.000 жители дневно

Редакција
Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) го објави истражувањето за капацитетите на итната медицинска помош во земјава. Истражувањето покажа дека во земјава вкупно недостигаат 52 екипи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Годинава подршката кај граѓаните за членството во ЕУ на најниско ниво

Редакција
Во 2023 година, 60% од македонските граѓани ги поддржуваа перспективите на Македонија за членство во Европската унија (ЕУ), што е намалување од 4% во однос...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Битолско млеко и Битолски јогурт повторно прв избор на потрошувачите

Редакција
Битолски јогурт и Битолско млеко веќе четврта година со ред ја уживаат довербата на македонските потрошувачи и се најпознатите брендови за 2023 година во соодветните...
БЕСПАРИЦА

ЕОС Груп истражување: Инфлацијата и енергетската криза создадоа загриженост за финансиската иднина кај граѓаните во Европа

Редакција
Околу 47% од потрошувачите во Европската Унија и земјите од Југоисточна Европа се загрижени за својата финансиска иднина, покажува истражувањето на потрошувачите што го спроведе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Од 11,3 на 39,3 се зголемил процентот на граѓани кои сметаат дека никогаш нема да влеземе во ЕУ: Истражување на „Конрад Аденауер“

Редакција
Поддршката на членството на Македонија во НАТО од 2021 година континуирано се зголемува правејќи кумулативна позитивна разлика од 5,9 проценти и во апсолутна смисла денес...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Глобално истражување на Payoneer: 33% од испитаниците во Македонија работат исклучиво како „фриленсери“

Редакција
Хонорарното работење, односно „фриленсерството“ е начин на којшто функционира сè поголем дел од светот, а 46 отсто од лицата во неодамнешното глобално истражување изјавиле дека...
Македонија

ЗНМ бележи негативни трендови во Извештајот за степенот на слобода на медиумите и безбедноста на новинарите за 2022 година

Редакција
Бројот на напади кон новинари и медиумски работници во 2022 година беше зголемен, а дополнително загрижува фактот што медиумските професионалци се сѐ почесто предмет на...