еМагазин

Tag : Армија

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Почина 25-годишен припадник на македонската Армија

Редакција
Од Генералштабот на Армијата на Македонија информираат дека синоќа околу 23.15 часот, во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – Карил, починал припадник на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓаните имаат најголема доверба во армијата, најмала во обвинителството и судството

Редакција
Македонските граѓани имаат најголема доверба во македонската Армија, а најмала во обвинителството и судството, покажува истражувањето „Еврометар 2024“, кое го спроведе Центарот за европски стратегии...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Фото) Како се роди македонската Армија која денеска го слави 31. роденден

Редакција
Македонската Армија денеска одбележува 31 година од своето формирање. Одвојување од ЈНА Четворица генерали, голем број офицери и подофицери, како и илјадници регрути во 1992...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Пристигнаа нови лесни оклопни возила JLTV од американско производство

Редакција
Министерството за одбрана информира дека пристигна воен конвој со новите возила на Армијата – лесните оклопни возила JLTV Oshkosh, кои се од американско производство. Лесните...
Македонија ТОП СТОРИИ

Вработена во Армијата барала поткуп од 3.000 евра од кандидат за да биде примен на работа

Редакција
Во заедничко дејствување, припадниците на Службата за воена безбедност и разузнавање при Министерство за одбрана и Министерство за внатрешни работи, во координација со Јавното обвинителство...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија дел од најголемата мултинационална воена вежба во Европа, „Defender Europe 23”

Редакција
Во периодот од 22 мај до 2 јуни на армискиот полигон „Криволак“ ќе се реализира вежбата „Брз одговор 23“ којашто е дел од најголемата мултинационална...
Локално ТОП СТОРИИ

23-годишен скопјанец провалил во објект на армијата во кој се чува оружје

Редакција
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишен скопјанец осомничен за обид за – Тешка кражба согласно...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Македонскиот армиски тим за спасување почна со активностите за преребарување и извлекување на жртвите во Турција

Редакција
Тимот на македонската Армија за пребарување и спасување кој вчера во доцните попладневни часови пристигна во Карахкамраш, која е една од областите кои се најповеќе...
БЕСПАРИЦА

Синдикатите на полицијата и Армијата во сабота на протест, бараат усогласување на платите со минималната

Редакција
Независните синдикати на полицијата и на Армијата најавија предупредувачки протест на кој ќе побараат усогласување на платите во однос на новиот закон за минимална плата....
Македонија

Кинеската армија донираше 100.000 вакцини „Синофарм“ за македонските граѓани

Редакција
Денеска во поликлиниката „Јане Сандански“ беше извршено примоопредавање на донација 100.000 дози вакцини од Армијата на Народна Република Кина за нашата земја во борбата против...