еМагазин

Tag : Армија

Македонија ТОП СТОРИИ

Мобилна болница со 130 кревети ќе се постави до Клиниката за инфективни болести

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска информираше дека на почетокот на следната недела ќе се постави мобилна болница до Клиниката за инфективни болести во Скопје....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Турски бизнисмен донираше 20.000 маски за македонската Армија

Редакција
Донација од 20 илјади маски доби македонската Армија од компанијата „Milaya Capital LTD“. Турскиот бизнисмен Јашар Ајавефе, кој е сопственик на компанијата најави дека ќе...
Македонија

Седум армиски припадници утре се враќаат од мисијата во Авганистан и ќе бидат во државен карантин

Редакција
Седум припадници на Армијата кои се дел од НАТО мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан утре ќе се вратат во нашата земја, информира Министерство за одбрана....
Македонија

Армијата од денеска се вклучува во обезбедувањето на објектите од витално значење

Редакција
Припадниците на Воената полиција во Армијата денеска активно се вклучуваат во обезбедувањето на објектите од витално значење, меѓу кои Владата, Собранието и затворите во Скопје,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Армијата се вклучува во надзор на границите, во контрола на патните правци и во обезбедувањето витални објекти

Редакција
Армијата за време на вонредната состојба во која се наоѓа државата ќе треба со своите единици да ги поддржи полициските сили и општините, одлучи Владата....
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата предложи Пендаровски да ја активира Армијата во справување со кризната состојба во дебарско

Редакција
За операционализација на oдлуката за постоење на кризна состојба на дел од територијата на државата, заради спречување на внесување и ширење на коронавирусот (COVID-19), Владата...
Македонија

Заврши и расправата за измените на Законот за одбрана, и тој ќе се гласа утре

Редакција
По прекинувањето на 135. седница на која заврши расправата за измените на Законот за Совет на јавни обвинители, Собранието попладнево продолжи со 123. седница и...
Македонија

Генералшабот категорично побара Армијата да не се злоупотребува за политички цели

Редакција
Во врска со актуелното зачестено споменување во медиумскиот простор на Армијата и нејзини припадници, во контекст на актуелните политички случувања во државата, чувствуваме потреба да...
ЖИВОТ

Се повеќе девојки во униформи: Од вкупно 6.700 припадници на Армијата, 635 се жени

Никола Осило
Министерството за одбрана прави исклучителни чекори напред во доменот на родовата еднаквост и родовата перспектива. Се зголемува бројот на жените кои се пријавуваат за доброволно...
Македонија

Министерството за одбрана објави оглас за прием на 125 професионални војници во Армијата

Никола Осило
Министерството за одбрана денеска објави јавен оглас за прием на нови 125 професионални војници на служба во Армијата. Рокот за пријавување е 15 дена, а...