еМагазин

Tag : вежба

БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Хуманитарна помош и медицински прегледи од учесниците на вежбата „Одлучен удар“ за локалното население

Редакција
Во текот на денешниот ден медицински тимови од составот на воено медицинскиот центар и од армијата на САД, кои се вклучени како медицинска поддршка на...
Македонија

(ВИДЕО) Како изгледаше воената вежба „Одлучен удар“ на Криволак

Редакција
Офанзивни операции на пешадиската баталјонска група на Армијата, заедно со припадниците на Националната гарда на Пенсилванија од САД, воздухоплови на Армијата, како и воздухопловот Б-52...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Мислам дека на Оливер најдобро му стои“: Твитерџиите за присуството на државната делегација на вежбата „Одлучен удар“

Редакција
Премиерот Зоран Заев со неколку министри и претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше на воената вежба „Одлучен удар“ на Криволак. Фотографиите од настанот молскавично завршија на...
Македонија

(Видео) Цел Дебар излезе да ја види силата на МВР

Никола Осило
Оваа вежба денес е еден од начините како да ја обновиме, односно зајакнеме врската меѓу граѓаните и македонската полиција на ниво на партнерство на соработка...
Македонија

Во мај почнува „Одлучен удар“, најголема воена вежба некогаш организирана кај нас

Редакција
На предлог на Министерството за одбрана, на седница, Владата ја разгледа и прифати Информацијата за изведување на вежбовната активност на Армијата на Република Северна  Македонија...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

(Видео) Македонските специјалци со колегите од Албанија и Косово ги покажаа своите вештини

Никола Осило
Под името „Western Balkan`s Flash“ денеска се одржа заедничка тактичко-показна вежба на полициите на нашата држава, Република Албанија и Република Косово во касарната Ѓорче Петров,...
Македонија

(ВИДЕО) Алфите со тактичко показна вежба го одбележаа 14. роденден

Редакција
Алфите денеска во Центарот за обука во Идризово по повод одбележувањето на 14-годишнината од функционирањето на Единицата за прв одговор и интервенција, изведоа тактичко показна вежба и...
Македонија

(Фото) Како единицата на АРМ демонстрираше дека е со борбена готовност по НАТО-стандарди

Редакција
На армискиот полигон „Криволак“, припадниците на декларираната чета на воена полиција на АРМ, во склоп на програмата за денот на високи гости на вежбата „Македонски...