еМагазин

Tag : оружје

Македонија ТОП СТОРИИ

Полицаец воедно и сопственик на агенција за обезбедување, држел и неовласетно изработувал оружје

Редакција
Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија со дрога и оружје поднесе кривична пријава против полицискиот службеник З.Ц. и против правно лице...
Свет ТОП СТОРИИ

Украдени 40 милиони евра: Голем корупциски скандал за набавка на оружје во Украина

Редакција
Во Украина е откриен голем корупциски скандал при набавка на оружје од страна на војската во вредност од околу 40 милиони долари, соопшти Украинската безбедносна...
Свет ТОП СТОРИИ

Полска повеќе нема да испорачува оружје на Украина

Редакција
Полскиот премиер Матеуш Моравјецки доцна синоќа изјави дека неговата земја повеќе не му доставува оружје на Киев, бидејќи се фокусира на сопственото вооружување. Тој го...
Свет ТОП СТОРИИ

Русија развива ново оружје со ласерски, ултразвучни и радиофреквентни способности, соопшти Путин

Редакција
Претседателот на Русија, Владимир Путин, во денешниот говор на Источниот економски форум што се одржува во Владивосток, најави дека Москва развива ново оружје. Русија развива...
Балкан ТОП СТОРИИ

Вознемирувачка снимка од експлозијата на магацинот со муниција во околината на грчки Волос

Редакција
Пожар кој ја зафати областа на грчкиот град Волос вчера предизвика експлозии во магацинот со муниција на военото воздухопловство, јави дописникот на еМагазин од Солун....
Македонија ТОП СТОРИИ

Албанската полиција заплени арсенал оружје и муниција кои требало да бидат прошверцувани во Македонија

Редакција
Полицијата од албанскиот град Поградец запленила арсенал оружје и воена муниција, што требало да бидат прошверцувани во Македонија, соопшти полицијата. – Финализирана е акцијата „Старова”...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Кај пензионер од Крушево најдени над 60 пушки и 60 пиштоли

Редакција
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека криминалистичката полиција на СВР Битола во содејство со полициски службеници од ОВР Крушево вчера (26.06.2023), по претходно добиена...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во неодамнешните акции на МВР уапсен и син на пратеник

Редакција
Во неодамнешните акции на Министерството за внатрешни работи во разбивање на криминални групи кои тргувале со дрога и оружје на подрачјето на СВР Скопје и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Притвор за 14 лица кои вчера беа уапсени за продажба на дрога и оружје

Редакција
Основниот кривичен суд Скопје определи мерка притвор од 30 дена за 14 осомничени припадници на криминални групи за неовластена продажба на дрога и оружје. На...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Апсења во Арачиново, Синѓелиќ, Карпош, Кисела Вода и Шуто Оризари за трговија со дрога и оружје

Редакција
Денеска Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Одделот за специјални полициски операции и со учество на тимови од Царинската управа,...