еМагазин

Tag : полска

Македонија ТОП СТОРИИ

И Полска нема да присуствува на Самитот на ОБСЕ во Скопје

Редакција
И Полска нема да присуствува на министерскиот Самит на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје, чиј официјален дел започнува денеска. Претходно...
Македонија

Државјанин на Полска баран од Интерпол се обидел со фалсификувана лична карта да помине преку Богородица

Редакција
Државјанин на Полска баран од Интерпол, како патник во автобус со грчки регистарски ознаки, на 26. октомври се обидел со фалсификувана лична карта да помине...
Свет ТОП СТОРИИ

Свештеник организирал оргија во својот дом, полски бискуп поднесе оставка

Редакција
Полскиот бискуп, во чија епархија имаше скандал поради оргија во дом на свештеник, поднесе оставка, соопшти Ватикан. Во соопштението не се наведува точната причина за...
Свет ТОП СТОРИИ

Владејачката ПиС победи на изборите во Полска, но нова влада најверојатно ќе формира опозицијата

Редакција
Полската владејачка партија Право и правда (ПиС) освои најмногу места во Парламентот самостојно, покажаа излезните анкети по изборите вчера, но блокот на либералните опозициски партии...
Свет ТОП СТОРИИ

Полска повеќе нема да испорачува оружје на Украина

Редакција
Полскиот премиер Матеуш Моравјецки доцна синоќа изјави дека неговата земја повеќе не му доставува оружје на Киев, бидејќи се фокусира на сопственото вооружување. Тој го...
Свет ТОП СТОРИИ

Украина ќе ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраната за увоз на храна

Редакција
Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка за забрана на увоз на украински земјоделски производи, изјави украинскиот трговски претставник Тарас Качка во интервју...
МАКЕДОНСКО

Македонскиот јазик од следната академска година ќе се изучува на додипломските студии на Универзитетот во Вроцлав

Редакција
Македонскиот јазик од следната академска година ќе се изучува и на додипломските студии на Универзитетот во Вроцлав во Полска. „Заемната определба да се вложува во...
Свет ТОП СТОРИИ

Унгарија и Полска забранија увоз на жито и земјоделски производи од Украина

Редакција
Едностраните трговски акции на земјите-членки на Европска Унија се неприфатливи, изјави портпаролот на Европската комисија, откако Полска и Унгарија забранија увоз на жито и други...
Свет ТОП СТОРИИ

Полска не и дозволи на Украина да се вклучи во истрагата за падот на ракета врз селото Пржеводов

Редакција
Претседателот на Полска, Анджеј Дуда го отфрли барањето на Украина итно да се вклучи во истрагата за експлозијата и падот на ракета при што загинаа...
Свет ТОП СТОРИИ

И полскиот претседател Дуда потврди дека експлозијата во Полска е предизвикана од украинската противвоздушна одбрана

Редакција
Полскиот претседател Анджеј Дуда на денешната прес-конференција изјави дека нема знаци за смислен напад врз државата. Тој појасни дека ракетата, што падна во Полска, веројатно...