еМагазин

Tag : корупција

Македонија

Општина Охрид ќе постапи според мислењето на Антикорупциска за судирот на интереси во случајот Нефи Усеини

Редакција
Врз основа на јавно изнесениот став на Државната комисија за спречување на корупција на Република Северна Македонија на 16 јули 2019 година, во врска со
Македонија

Заев: Јас и Мицкоски не сме правници за да дебатираме за предметите на СЈО

Редакција
Во членот 105 од законот за јавно обвинителство се дефинира иднината на предметите што се составен дел на истрагите и предистражните дејствија на Специјалното јавно
Македонија ТОП СТОРИИ

Катица Јанева си поднесе неотповиклива оставка

Редакција
Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од челната позиција на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). „Ја депонирам мојата оставка која ќе стане активна тогаш кога политичките партии ќе
Бизнис

Камионџиите преку апликација ќе пријавуваат мито, корупција и криумчарење мигранти

Редакција
Превозниците со помош на ИТ-апликација ќе можат да пријавуваат мито, корупција, застои и криминални дејства на граничните премини, од класичен шверц до криумчарење мигранти. Притоа
Бизнис

Половина од македонските фирми сметаат дека има корупција при јавните набавки

Никола Осило
Центарот за граѓански комуникации го објави 31. Извештај од редовниот мониторинг на јавните набавки во земјава (за периодот јули-декември 2018 година). Главните наоди од мониторингот
Балкан

Романската колешка на Катица Јанева, Ковеси, обвинета за корупција

Редакција
Лаура Ковеси, фаворит за функцијата европски обвинител, е обвинета за корупција, соопшти извор од судот. Ковеси, која се смета за симбол на борбата против корупцијата,
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Антикорупциска многу се залета, само да не се сопне

Петре Димитров
Бидејќи сите надлежни институции се прогласија за ненадлежни, демек толку многу се држат до законските процедури, Државната комисија за спречување на корупцијата или во јавноста
Бизнис

Македонија 93. според индексот на корупција на Транспаренси интернешнал: Во регионов подобра само од Албанија

Редакција
Македонија е рангирана на 93. место според Индексот на корупција за 2018 година што го објави Транспаренси интернешнал. Македонија го дели 93. местото со Косово.
Македонија

Власта и опозицијата на иста линија: Собранието го изгласа Законот за спречување на корупцијата

Никола Осило
Собранието со 81 гласа „за“ попладнево го донесе по скратена постапка Законот за спречување на корупцијата и судир на интереси, во рамки на денешната 80.
Македонија

Груевски: Против мене нема обвиненија за корупција, провизии, имотна корист, јавни набавки…

Редакција
Поранешниот премиер Никола Груевски, на својот Фејсбук профил, реагираше на денешната прес конференција на СДСМ: “Јасно е дека во недостаток на проекти и паметни работи,