еМагазин

Tag : корупција

Македонија ТОП СТОРИИ

Измените на Кривичниот законик пречка за борбата против корупцијата во Македонија, земјата рангирана на 76. место на листата на „Транспаренси интернешнл“

Редакција
На најновата ранг-листа за Глобалниот индекс за перцепција на корупцијата за 2023 година на „Транспаренси интернешнл“, Македонија е рангирана на 76. место од вкупно 180...
Свет ТОП СТОРИИ

Украдени 40 милиони евра: Голем корупциски скандал за набавка на оружје во Украина

Редакција
Во Украина е откриен голем корупциски скандал при набавка на оружје од страна на војската во вредност од околу 40 милиони долари, соопшти Украинската безбедносна...
Македонија ТОП СТОРИИ

САД издвоија 500 милиони долари за владеење на правото, а има епидемија на корупција во Македонија, вели Агелер

Редакција
Соединетите Американски Држави, во изминатите 32 години, издвоија речиси 500 милиони долари за владеење на правото и добро владеење во Македонија, а гледаме епидемија на...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Седмиот Media Festival Skopje ќе се одржи од 21 до 23. ноември во Кинотека и Котур

Редакција
Седмиот Media Festival Skopje ќе се одржи од 21 до 23 ноември во Кинотека и Котур и истиот ја вперува камерата кон корупцијата и улогата...
Свет ТОП СТОРИИ

Двајца високи функционери на украинското Министерството за одбрана осомничени за проневера на 7 милиони долари

Редакција
Украинското Државно биро за истраги (СБИ) денеска соопшти дека двајца високи функционери на Министерството за одбрана се осомничени за проневера на седум милиони долари наменети...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се зголемува ризикот од политички пазарења и трговија со влијание, велат од Антикорупциска за измените на Кривичниот законик

Редакција
Кривичниот законик како еден од столбовите на правниот систем, треба да го штити функционирањето на правната држава. Со донесувањето на измените и дополнувањата на овој...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ни една институција не го спречила ризикот од корупција за „Бехтел и Енка“

Редакција
Државата треба да го заштити системот на носење на одлуки, почитувајќи ги и правејќи ги ефикасни механизмите кои го овозможуваат тоа, за да се заштити...
Македонија ТОП СТОРИИ

Врз одлуките на судиите влијаат нивните колеги, членовите на Судскиот совет, политичарите и бизнис елитите

Редакција
Отсуствува темелност, дисциплина и постојаност во примена на решенијата и механизмите за реформи во правосудството. Врз одлуките на судиите влијаат нивните колеги, надредените, како и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Корупција во високото образование постои, но не се пријавува

Редакција
Корупцијата во високото образование ја има, во различни форми и се практикува на различни начини, но студентите иако во голем дел ја препознаваат, сепак не...
Свет ТОП СТОРИИ

Потврдена пресудата за поранешниот француски претседател Саркози за корупција, ама нема да оди во затвор

Редакција
Поранешниот француски претседател Никола Саркози денеска во жалбена постапка беше осуден на три години затвор, од кои две се условни. а една година да носи...