еМагазин

Tag : истраги

Македонија

Русковска: Има истраги за функционери за ИПА-фондовите и за други случаи, помеѓу кои и судија

Редакција
Во претресите што се спроведени во Италија во врска со случајот за злоупотреба на ИПА -фондовите, за што се сомничат државниот секретар на Министерстото за...
Македонија

Јанева: Без „бомбите“ некој може да се спаси, а некој може да биде плус обвинет

Редакција
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) си го заслужи местото во институциите на државата. Покрај тоа што ќе продолжи да работи во неограничен мандат, најважно е што...
Македонија

Спасовски: Водењето истрага не значи градба на зграда, истрагите нема да ги водиме преку медиумите

Редакција
МВР не е безбедноста во државата сама по себе, МВР и безбедноста во државата сме сите ние. И граѓаните и другите институции треба да преземат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Врховен суд го „погреба“ СЈО: Не смеело да отвора истраги по рокот од 18 месеци

Редакција
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не смеело да отвора нови случаи по истекот на „рокот на траење“ од 18 месеци, заклучи Врховниот суд. На денешната општа...
Македонија

„Висат“ осум истраги на СЈО

Редакција
Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, на денешнета дебата во МАНУ за Законот за Специјалното јавно обвинителство (СЈО), изрази загриженост дека осум истраги на СЈО се под...
Македонија ТОП СТОРИИ

Твитерџиите за новите истраги на СЈО: Миле и смоки да отвори, ќе му се падне обвинение

Редакција
Топ-тема на Твитер се новите истраги кои ги отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а најголем дел од твитовите се однесуваат на поранешниот министер за транспорт...