еМагазин

Tag : држава

Македонија ТОП СТОРИИ

Околу 2.300 македонски граѓани се затечени на граници и на аеродромите

Редакција
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров извести дека околу 2.300 граѓани се затечени на граници и на аеродромите и чекаат да бидат вратени дома. Тие...
Македонија

Ивор Мицковски: Не ви врви причата дека се е напад врз нацијата

Редакција
Аналитичарот Ивор Мицковски на Фејсбук со свое видување за тоа како се менаџира со последиците од случајот “Рекет“ на Јавното обвинителство. “Не ви врви причата...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Се скараа кој го изградил автопатот Миладиновци-Штип како од џеб да ги дале парите

Никола Осило
Автопатот Миладиновци  – Штип денеска официјално ќе биде пуштен во употреба со церемонија кај Свети Николе во присуство на високо државно раководство и странски гости....
Македонија

Фатиме Фетаи: СЈО не е безгрешна, ќе се врати на пиедесталот на воспоставување на правото

Редакција
Воспоставувањето на правната држава беше концепт кој постоеше при основањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а постои и денес, изјави специјалната обвинителка Фатиме Фетаи во...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Спасовски, Шилегов, Бочварски, Манчевски, Зекири, Ременски „лоши“ за СДСМ, а за граѓаните?

Редакција
Неколку актуелни функционери се најдоа на удар на партиската „метла“ во СДСМ. Потпреседатели на СДСМ, повеќе не се Фросина Ташевска Ременски, потпретседателка на македонското Собрание, министерот...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Доколку државата седи со скрстени раце, другите производители ќе го платат „цехот“ на „Нефа мебел“

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите во јавноста по големата измама во „Нефа мебел“ во која граѓани од повеќе градови низ земјава кои платиле за мебел останаа со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Колку ќе загуби државата од измените на Законот за игрите на среќа?

Редакција
Рекордни 253 милиони евра, минатата година инкасирале државниот и локалните буџети од индустријата на игри на среќа. Од тоа, 135 милиони евра од директни приходи...
Бизнис

Државата ќе го плати долгот на приватните винарии кон лозарите од над 1,5 милион евра

Редакција
Со брзи измени на Законот за земјоделство и рурален развој в понеделник ќе биде донесена одлука со која државата ќе го преземе долгот кон лозарите...
Македонија

Мицкоски пред подмладокот на ВМРО-ДПМНЕ: Годината што изминува не е успешна, посегнаа по најсветото

Редакција
Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во Скопје ја одржа 27. Годишна конференција, на која лидерот на партијата Христијан Мицкоски ја обвини власта за...
ЖИВОТ

Срамна држава која уништува таленти: Виси учеството на македонскиот тим на Јуниорската олимпијада во Боцвана

Редакција
Шест талентирани ученици од Македонија нема да заминат на Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки, која на почетокот од декември ќе се одржи во Боцвана,...