еМагазин

Tag : држава

Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Венецот на спомен-плочата на Св.Кирил во Рим без името на државата

Редакција
Претседателката Гордана Силјановска Давкова положи венец на гробот на Св.Кирил во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим, но на венецот го пишува само нејзиното име,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Правото на глас може да го искористат 1.814.317 граѓани

Редакција
На седмите претседателски избори се гласа на 3.480 избирачки места во земјава, на кои до 19 часот правото на глас можат да го искористат 1.814.317...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонците во Германија бараат од Европа да ги заштити нивните права, и најавуваат тужба за државата поради пасошите

Редакција
„Централен совет на Македонците во Германија“ со седиште во Берлин, најавува тужба против македонската држава доколку до 23. февруари не ја преиначи одлуката за важноста...
Македонија ТОП СТОРИИ

Државата треба да им исплати 13.300 евра на сексуалните работнички, пресуди Европскиот суд за човекови права

Редакција
Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) донесе пресуда Д.Х. и други против Северна Македонија бр. 44033/17 со која утврди дека државата ги изложила сексуалните работници...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се зголемува ризикот од политички пазарења и трговија со влијание, велат од Антикорупциска за измените на Кривичниот законик

Редакција
Кривичниот законик како еден од столбовите на правниот систем, треба да го штити функционирањето на правната држава. Со донесувањето на измените и дополнувањата на овој...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Против државата се водат арбитражни постапки во вредност од 1,365 милијарди евра, последните две покренати во јули и август

Редакција
Против државата во моментов се водат арбитражни постапки со проценета вредност од 1,365 милијарди евра. Сите постапки се за периодот пред 2017 година кога се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Сите документи со старото име на државата од 13 февруари 2024 година нема да важат

Редакција
Од Министерството за внатрешни работи за Радио Слободна Европа потврдија дека на 13 февруари 2024 година нема да можете да преминете надвор од државните граници...
Локално ТОП СТОРИИ

Ковачевски не кажа дали и кога ќе се сретне со приватните превозници

Редакција
Државата нема никакви ингеренции во делот на јавниот превоз во Скопје или во кој било друг град во државата, истакна денеска премиерот Димитар Ковачевски по...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Државата ќе ги покрие долговите за струјa кај институциите кои имаат објективни причини за тоа, останатите ќе бидат повикани на одговорност

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски, денеска изјави дека државата ќе мора да ги покрие долговите за електрична енергија на оние клучни институции кои имале објективни причини за...
Македонија ТОП СТОРИИ

31 година независност: „Обединети во слободата“ е мотото под кое ќе бидат одржани повеќе свечени и културни настани

Редакција
Македонија денеска одбележува 31 година независност, односно од успешно спроведениот референдум во 1991 година на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава....