еМагазин

Tag : министерства

Бизнис ТОП СТОРИИ

Нов бран вработувања по министерствата и државните институции и претпријатија

Редакција
Продолжуваа трендот на нови вработувања по министерствата и државните институции и претпријатија. Како што веќе објави еМагазин денови се распишани огласи за вработувања во Министерството...
Бизнис

Министерствата и општините најмногу кријат информации за своите финансии

Редакција
Центарот за граѓански комуникации го објави рангирањето на институциите според Индексот на активна транспарентност, односно според проактивното објавување информации од јавен карактер изработен во март...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Речиси и да нема ден без оглас за државни вработувања

Никола Осило
Стотици нови вработувања во Владата, министерствата, агенциите, општините и јавните претпријатија има од почетокот на 2019 наваму. Водостопанство на Македонија неодамна распиша оглас за вработување...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Топ пет најзадолжени министерства

Никола Осило
Заклучно со септември, годинава дури 1.011 министерства, општини, јавни претпријатија, обвинителства, училишта и други субјекти кои работат под капата на државата или на локалната управа...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Министерства и институции кои трошат најмногу пари од буџетот

Никола Осило
Најголемите буџетски корисници имаат годишен буџет кој изнесува 88,6% од вкупниот буџет на сите буџетски корисници. Во периодот јануари – август 2018 година следниве министертва...
Бизнис

„Шкода“, “фолксваген“, „мерцедес“ и „форд“ омилени брендови: Колку возила поседуваат министерствата

Редакција
Министерствата имаат 2.215 возила вредни 27,2 милиони евра, покажува базата на податоци на Центарот за граѓански комуникации. Убедливо најмногу возила поседува МВР – 1.559, односно 70...