еМагазин

Tag : медиуми

Македонија

АВМУ: Политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на изразување

Редакција
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ги повикува политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на
Македонија

ЗНМ и СЕММ: Функционерите да се воздржат од тужби за новинари, медиумите да бидат професионални

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба да се воздржат од тужби
Македонија ТОП СТОРИИ

Новата епизода од „Рекет“ во светските медиуми: Притворот на Катица Јанева одекна и во Кина

Никола Осило
Голем број реномирани странски медиуми ја објавија веста за апсењето и притворот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е третообвинета во случајот „Рекет“. За
Македонија

„Скопје: Уапсена за рекет обвинителката за борба против организиран криминал“: Што објавија грчките медиуми за Јанева

Редакција
„Скопје: Уапсена специјалната обвинителка за борба против организиран криминал“; „Скандал во Северна Македонија: Уапсена специјалната обвинителка за изнуда“; „Скопје: Уапсена за рекет обвинителката за борба
На кафе во Кантина ТОП СТОРИИ

Чадиковски: Се подготвува Регистар на професионални онлајн медиуми

Силвана Жежова
Предлог-планот на Владата за борба против дезинформациите, лажните вести, положбата на новинарите, онлајн медиумите беа темите на кои разговаравме со претседателот на Здружението на новинари
Македонија

Веста за апсењето на Боки 13 одекна во регионалните медиуми

Никола Осило
Повеќе регионални медиуми ја пренесоа веста за апсењето на Бојан Јовановски – Боки 13, кој е осомничен за изнуда и перење пари во случајот „Рекет“.
Македонија ТОП СТОРИИ

„Ме измамија мангупи, а јас комуникативен“: Зоран Заев и руските комичари хит во регионалните медиуми

Редакција
Аудио снимката на руските комичари Владимир Кузенцов и Алексеј Столаров со премиерот Зоран Заев, на кого му се преставиле како поранешниот украински претседател Петар Порошенко
Македонија ТОП СТОРИИ

„Како Гоце Делчев „исчезна“ од химната на Северна Македонија“: Тамара и македонската химна топ тема во регионов

Редакција
Интонацијата на македонската химна од страна на пејачката Тамара Тодевска, која ја „заборави„ строфата со Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Јане Сандански, стана
БЕНЧМАРК

Грчките медиуми за извештајот на ЕК за Македонија

Редакција
„Зелено светло за Северна Македонија и Албанија, нова блокада за Турција“; „Скопје задоволно од извештајот на Комисијата“; „Почеток на пристапни преговори со Северна Македонија предлага
Македонија

ДИК: На медиумите за изборите исплатени 3,7 милиони евра

Никола Осило
Вкупната досегашна исплатена сума од Државната изборна комисија (ДИК) на медиумите за извршено платено медиумско рекламирање од страна на кандидатите за претседател на Републиката и