еМагазин

Tag : војници

Македонија ТОП СТОРИИ

Објавен оглас за вработување на 300 професионални војници, платата над 31.000 денари

Редакција
Министерството за одбрана објави нов Јавен оглас за прием на 300 професионални војници во служба на Армијата на Македонија. Како што информираат од таму рокот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Македонија се обучувале украински војници

Редакција
Македонската министерка за одбрана, Славјанка Петровска во интервју за Македонската телевизија, откри дека во Македонија била реализирана обука на украински војници, по барање на Украина....
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија го зголеми бројот на војници на Косово

Редакција
Владата донесе одлука за изменување на одлуката за испраќање на припадници на Армијата на Македонија за учество во НАТО операцијата „КФОР“ во Република Косово. Со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово е гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот, вели Пендаровски

Редакција
Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово е гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот. Добро е што Македонија, Црна Гора...
Македонија ТОП СТОРИИ

Плата над 31 илјада денари плус додаток за станбено обезбедување: Објавен оглас за прием на 150 професионални војници

Редакција
Министерството за одбрана (МО) денеска го објави Јавниот оглас за прием на 150 професионални војници на служба во Армијата на Македонија. Рокот за пријавување на...
Свет ТОП СТОРИИ

Русија регрутирала 280.000 војници во својата армија годинава

Редакција
Околу 280 илјади луѓе се пријавиле за професионална служба во руските вооружени сили досега оваа година, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, поранешниот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонските војници во Словенија се во добра здравствена состојба

Редакција
Македонските војници во Словенија се во добра здравствена состојба, информираат од Министерство за одбрана. „Двајца македонски војници од контингентот упатен на испомош во Словенија во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Двајца македонски војници се затруле од гас во Словенија додека работеле на отстранување на последиците од поплавите

Редакција
Осум лица, меѓу кои и двајца македонски војници, се затруле со јаглерод моноксид додека црпеле вода од подрум во Домот на култура во Чрна на...
Македонија ТОП СТОРИИ

100 припадници на македонската Армија денеска заминаа да помогнат во санирање на последиците од невремето во Словенија

Редакција
Припадниците на македонската Армија утрово заминаа за Словенија каде треба да помогнат во санирање на последиците од невремето што ја зафати оваа држава. Согласно одлуката...
Свет ТОП СТОРИИ

Рускиот Парламент одобри регрутирање криминалци во војската

Редакција
Предлог-законот што ќе им овозможи на криминалците да се приклучат на руската војска помина во Долниот дом на рускиот Парламент. Согласно законот, во армијата може...