еМагазин

Tag : војници

Балкан

Загина хрватски војник по самоубствен напад во Авганистан, уште двајца се повредени

Никола Осило
Почина еден од тројцата хрватски војници кои рано утринава беа нападнати во нивното возило во Кабул, Авганистан. Станува збор за Јосип Бришко, роден во 1992
Свет

Пропуст или порака: Планираат ли САД праќање 5.000 војници во Латинска Америка?

Никола Осило
Советникот за национална безбедност на САД, Џон Болтон е во центарот на американската јавност откако на прес конференција на која најавуваше санкции за државна нафтена компанија во Венецуела
Македонија

(ВИДЕО) АРМ лани успеа да спречи над 500 нелегални обиди за преминување на границата со Грција

Редакција
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – мајор Васко Ѓурчиновски, денеска на караулата Богородица и на армискиот пункт
Македонија

(ВИДЕО) Промовирани нови 130 професионални војници на АРМ

Редакција
Нови 130 војници од денеска се дел од професионалниот состав на Армијата на Република Македонија. „Со приемот на оваа, 3-та класа професионални војници, во целост
Македонија

(Галерија) Министерката Шекеринска во посета на македонските војници во Авганистан

Никола Осило
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Кабул, Авганистан, е во посета на припадниците на македонскиот контингент во мисијата на НАТО – Алијансата за обука,
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Македонските војници гордост: Државата ја претставија на најдобар можен начин пред највисокото воено тело на НАТО

Редакција
Денеска високите воени претставници од Воениот комитет на НАТО во касарната Илинден имаа прилика да ја видат подготвеноста и дел од опремата на дел од
Македонија ТОП СТОРИИ

Министерството за одбрана вработува 125 професионални војници, плата до 24.000 денари

Никола Осило
Министерството за одбрана на Република Македонија објави оглас за прием на 125 професионални војници на служба во Армијата на Република Македонија за работа на определено
Македонија

Се запали автобус на АРМ, нема повредени

Редакција
Министерството за одбрана жали за случајот со запалениот автобус кој утрово превезувал припадници на АРМ на своите работни места во Скопје, од Пробиштип, Кратово и
Балкан

(ВИДЕО) Грчките војници кои беа уапсени во Турција се вратија дома

Редакција
Грчките војници кои во март беа уапсени во Турција откако ја преминаа границата меѓу двете земји и влегоа, како што наведоа, ненамерно во „забранета воена зона”