еМагазин

Tag : труење

Локално ТОП СТОРИИ

И во Гостивар девет лица се затруле од храна од ист локал

Редакција
Девет млади лица вчеравечер биле пренесени на инфективното одделение во Гостивар поради симптоми на труење со храна, објави Gostivarpress.mk. Според инфектологот Ратко Наумоски, во моментот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Екстремните жештини причинители и за труење со храна, внимателно во рестораните и сендвичарите

Редакција
По добиено известување од ЈЗУ Центар за јавно здравје Скопје, за сомнеж за можно труење, инспекциските служби на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ) во...
Локално ТОП СТОРИИ

Кавадарчанец во бессознание од наркотици, пронајден во двор

Редакција
Вчера во 12.00 часот во ОВР Kавадарци, од Итна медицинска помош било пријавено дека во дворот на М.К. (42) од овој град, во бессознание бил...
Локално ТОП СТОРИИ

Работник почина во свињарска фарма во Светиниколско, друг се бори за живот

Редакција
Еден работник во свињарска фарма во Светиниколско денеска починал од труење, а друг се бори за живот. -Настанот во СВР-Штип е пријавен во 11:01 часот,...
Локално ТОП СТОРИИ

Седум лица, од кои две деца завршија во болница поради труење со хлор во базен во хотел во Охрид

Редакција
Од Министерството за внатрешни работи информираа дека вчера седум лица, од кои две се малолетни деца завршиле во болница поради труење со хлор во базен...
Балкан ТОП СТОРИИ

Бројката на затруени со газирани пијалоци во Хрватска се зголеми на 34

Редакција
Вкупно 34 лица се јавиле на лекар во различни делови на Хрватска поради сомнеж за труење со газирани пијалоци. Во болницата во Загреб се јавиле...
Локално ТОП СТОРИИ

Девет деца заразени со салмонела во скопски Карпош, затворени кујните во три училишта

Редакција
Од Општина Карпош информираат дека кујни во три училишта и магацинскиот простор во ООУ „Димо Хаџи Димов“ во Општината се затворени откако се потврдени случаи на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Македонија нема небезбедни минерални води и газирани пијалаци, тврдат од АХВ

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) досега преку европскиот Систем за брзо известување на небезбедна храна и храна за животни – RASSF нема добиено нотификација...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Уште една жена почина по семејното труење со храна, мажот е пуштен на домашно лекување

Редакција
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје издаде наредба за обдукција на телото на 79 – годишна жена, која почина откако повеќе од 10 дена...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

47-годишна жена почина од труење со пестицид, сопругот и свекрвата завршија во болница

Редакција
Жена на возраст од 47 години од Скопје почина како резултат на акутно труење со пестицидот Метомил, попознат како Ланате, а сопругот и свекрвата завршија...