еМагазин

Tag : училишта

Македонија ТОП СТОРИИ

Мерко не се чуствува виновен за незаконското поставување на директори во училишта

Редакција
Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, кадар на ДУИ, денеска во Основниот суд во Струга рече дека не се чувствува виновен за кривичното дело „Несовесно работење...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Не се знае како се трошат околу 10 милиони евра за набавки во училиштата кои се финансираат со пари од родителите

Редакција
Истражувањето на Центарот за граѓански комуникации “Отсуство на процедури, транспарентност и отчетност кај набавките коишто се финансираат со пари од родителите во училиштата“, спроведено во 96...
Македонија ТОП СТОРИИ

14 редовни основни училишта се затвориле во рок од една година

Редакција
Вкупно 14 редовни основни училишта се затвориле во рок од една година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС). Од 976 во 2021/2022 година,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Училиштата од Општина Бутел ќе бидат дел од општествено одговорната кампања на „Макпетрол”

Редакција
Скопската Општина Бутел се приклучува на „Крени глас против врсничко насилство”, општествено одговорната кампања на „Макпетрол”, информираат од таму. Учениците од основните училишта „Ацо Шопов”,...
Локално ТОП СТОРИИ

Кујните во училиштата во Карпош ќе бидат отворени бидејќи не била откриена салмонела

Редакција
Лабораториските резултати од испитаната храна земена од централниот магацин на „Ванила Фуд” што се наоѓа во ОУ „Димо Хаџи Димов” се со уреден наод, исто...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Преку проектот „Пошумуваме заедно за позелено утре“ dm дрогерие маркт обезбеди нови 400 дрвја за парк шумата „Гази Баба“

Редакција
Најголемиот европски дрогериски ланец dm дрогерие маркт втора година по ред успешно го реализира големиот национален проект за поздрава животна средина „Пошумуваме заедно за позелено...
Локално ТОП СТОРИИ

По појавата на салмонела, времено затворени кујните во шест училишта во скопски Карпош

Редакција
Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) по вонредниот инспекциски надзор поради појава на салмонела ги затвори училишните кујни на училиштата „Војдан Чернодрински“, „Јан Амос Коменски“,...
Локално ТОП СТОРИИ

Девет деца заразени со салмонела во скопски Карпош, затворени кујните во три училишта

Редакција
Од Општина Карпош информираат дека кујни во три училишта и магацинскиот простор во ООУ „Димо Хаџи Димов“ во Општината се затворени откако се потврдени случаи на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Уште две општини со 19 училишта ќе бидат дел од општествено одговорната кампања на „Макпетрол“

Редакција
Единаесет основни училишта од општина Гази Баба и осум од Кисела Вода се вклучуваат во општествено одговорната и едукативна кампања на „Макпетрол“, „Крени глас против...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Прва работилница во Општина Центар од кампањата на „Макпетрол“ против врсничкото насилство

Редакција
Во скопското основно училиште „Димитар Миладинов“ денес се одржа првата од осумте работилници што се резултат на соработката меѓу „Макпетрол“ и Општина Центар во кампањата...