еМагазин

Tag : пијалоци

Македонија ТОП СТОРИИ

Во Македонија нема небезбедни минерални води и газирани пијалаци, тврдат од АХВ

Редакција
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) досега преку европскиот Систем за брзо известување на небезбедна храна и храна за животни – RASSF нема добиено нотификација...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Од утре гарантирана цена и за безалкохолните пијалаци, донесена одлука и за намалување на профитните маржи кај овошјето и зеленчукот

Редакција
Гарантираната цена, освен кај прехранбените производи, од утре ќе важи и за безалкохолните пијалаци, газираната и негазираната вода и пивото. Покрај оваа одлука, денеска Владата...
БЕСПАРИЦА

Најголем кај храната и безалкохолните пијалоци: Раст на цените на угостителските услуги

Редакција
Цените на угостителските услуги во октомври се зголемени за 0,4 проценти во споредба со септември, а за 0,8 проценти во однос со октомври лани. Според...
БЕНЧМАРК

Над 43% од трошоците на домаќинствата во Македонија се за храна и пијалоци, во ЕУ – 13

Редакција
За „храна и безалкохолни пијалоци“ домаќинствата во земјава потрошиле 43,1 процент, за „станарина, вода, електрична енергија, гас и други горива“ – 10,8 проценти и за...
ЖИВОТ

Покрај стресот од корона вирусот, милион луѓе во светот ќе бидат изложени на топлотен стрес ова лето

Редакција
Милион луѓе ширум светот би можеле да бидат изложени на високо ниво на топлотен стрес, опасна состојба што може да доведе до откажување на органите,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Strongbow и Apple Bandit – ново природно сајдер освежување од Пивара Скопје

Редакција
Пивара Скопје на пазарот лансираше нова категорија пијалаци – САЈДЕР. Сајдерот е еден од најпопуларните нискоалкохолни освежителни пијалаци во светот. Пивара Скопје лансира два сајдер...
БЕСПАРИЦА

Угостителските услуги во јануари поскапи за 2,8 отсто на годишно ниво

Редакција
Цените на угостителските услуги во јануари годинава во споредба со декември мината година се зголемени за 0,2  отсто. Во однос на јануари лани угостителските услуги...
Бизнис

(Фото) Витаминка се претставува на саемот „Интерфуд & дринк“ во Софија

Редакција
Витаминка од денеска се претставува на саемот „Интерфуд & дринк“ кој од 7 до 10 ноември по 17 пат се одржува во Софија. Овој меѓународен...