еМагазин

Tag : услуги

БАШ НИ Е ЌЕФ

ЕВН Македонија продолжува со дигитализација на услугите

Редакција
ЕВН Македонија продолжува со дигитализација на своите услуги со воведување на нова услуга за онлајн пријавување на состојба на броило, информираат од компанијата. Отсега корисниците...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Со активација на е-сметка корисниците на А1 со можност да освојат пакет со два смартфони

Редакција
А1 Македонија како водечкa компанија во процесот на дигиталната трансформација, ги охрабрува своите корисници за употреба на дигиталните алатки, особено во време на вонредна состојба...
БЕНЧМАРК

Јавните претпријатија немаат формален систем за мерење на задоволството на граѓаните од јавните услуги

Редакција
Граѓаните секојдневно користат разни јавни услуги кои за нив ги овозможуваат јавните претпријатија. Дали тие ќе бидат задоволни од услугата или разочарани зависи од квалитетот...
Македонија

МВР отвори бесплатна телефонска линија, за граѓаните да се информираат кои услуги функционираат

Редакција
Министерството за внатрешни работи од утре (18.03.2020) во функција ги става бесплатната телефонската линија 080000201 и мејлот [email protected] каде граѓаните (на македонски и албански јазик)...
Техно

Истражување: Колку се подготвени банките да понудат електронски услуги?

Редакција
Во екот на пандемијата од коронавирусот електронското банкарство игра важна улога во спречување на ширењето на коронавируот, соопштија од Институтот за развој на електронски комуникации (ИНРЕКОМ) каде...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Сонуваат за просечна плата: Пет професии со најниски примања

Редакција
Во Македонија има дејности во кои просечната плата на вработените е многу помала отколку просекот на државно ниво, кој според најновите податоци на Државниот завод...
Бизнис

Кој оператор има најголем удел во приходите од малопродажбата на мобилни услуги?

Редакција
Агенцијата за електронски комуникации ги објави најновите податоци за уделот на мобилните оператори во приходите остварени од обезбедување на мобилни комуникациски услуги на малопродажниот пазар...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Халк банка“ го доби тендерот на ЈП за државни патишта за банкарски услуги вреден 1,4 милиони евра

Никола Осило
Јавното претпријатие за државни патишта по распишаниот тендер за набавка на банкарски услуги во времетраење од три години склучи договор со „Халк банка“ АД Скопје....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

На што најмногу пари потрошила Шекеринска

Редакција
Министерката за одбрана и вицепремиерка, Радмила Шекеринска, најмногу пари потрошила на авионски карти, покажува Алатката за отчетност на Владата. За разлика од другите министри, Шекеринска...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Анѓушев најмногу пари потрошил на авионски карти и угостителски услуги во институциите

Редакција
Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, најмногу пари потрошил на авионски карти и угостителски услуги преку мензи, ресторани и бифеа во рамките на институциите, покажува...